Papa Francis: Piyasa kapitalizmi başarısız oldu; savaşı reddeden bir sistem kabul edilmeli

Francis'in Covid-19 sonrası dünya vizyonu, sosyal öğretilerinin temel ögelerini anlattığı "Fratelli Tutti" ansikalinde ortaya konuldu

Papa Francis: Piyasa kapitalizmi başarısız oldu; savaşı reddeden bir sistem kabul edilmeli

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, koronavirüs salgınının piyasa kapitalizminin başarısız olduğunu kanıtladığını söyledi.

Papa, dünyanın diyalog ve dayanışmayı destekleyen; her ne pahasına olursa olsun savaşı reddeden yeni bir politikaya ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Francis'in Covid-19 sonrası dünya vizyonu, sosyal öğretilerinin temel ögelerini anlattığı "Fratelli Tutti" ansikalinde ortaya konuldu.

Belgede Papa'nın küresel ekonominin adaletsizlikleri ve gezegenin yıkımı konusundaki vaazları hatırlatılıyor ve bugünün sorunlarını çözmek için daha fazla dayanışma çağrısı yapılıyor.

Papa, ansikalde Katolik Kilisesi'nin savaşı meşru bir savunma aracı olarak gösteren kendi doktrininin yüzyıllar boyunca çok geniş bir şekilde uygulandığını ve bunun artık geçerli olmadığını söyledi.

Francis, pandeminin, mevcut siyasi ve ekonomik kurumların koronavirüsten en çok zarar gören insanların meşru ihtiyaçlarını karşılamak için reform yapılması gerektiğine olan inancını doğruladığını kaydetti.

Ülkelerin son krize farklı tepkiler verdiğini ve birlikte çalışamama durumlarını belirgin hale getirdiğinin altını çizen Papa, virüsün bir sonucu olarak milyonlarca iş kaybını, politikacıların popüler hareketleri, sendikaları ve marjinalleştirilmiş grupları dinleme ve daha adil sosyal ve ekonomik politikalar üretme ihtiyacının kanıtı olarak gösterdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2020, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER