Panama Belgeleri'nin ikinci kısmı yayınlandı: Türkiye’den 684 isim

Panama belgelerinin, 200 binden fazla hesabın ayrıntılarını içeren ikinci kısmı yayınlandı

Panama Belgeleri'nin ikinci kısmı yayınlandı: Türkiye’den 684 isim
Panama Belgeleri’nin 200 binden fazla hesabın ayrıntılarını içeren ikinci kısmı yayınlanırken belgeler arasında Türkiye’den 101 offshore kuruluş, 684 kişi ve 21 aracının isimleri bulunuyor.
 
Dünya bilgi çağının en büyük sızıntısı Nisan ayının başında yaşanmıştı. 2.6 terabayt büyüklüğünde 11.5 milyon belge yayınlandı. 

Kayıtlar ise 214 bin şirket, 128 politikacı, 12 dünya liderinin gizli hesap ve şirketleriyle bağlantılı. Belgelerin 40 yıllık bir arşivi kapsadığı belirtiliyordu.
 
Panama belgeleri bazı zenginlerin offshore hesaplarını kullanarak vergi sorumluluklarından kaçındığını göstermişti. Belgeler Panama merkezli avukatlık şirketi Mossack Fonseca'dan kimliği belirsiz bir kaynak tarafından sızdırılmıştı.
 
İKİNCİ KISIM

Bu gece ise yayınlanan belgelerin ikinci kısmı açıklandı. 200 binden fazla hesabın ayrıntılarının açıklanan ikinci bölümde aktarıldığı belirtilirken, açıklanan hesaplar arasında Türkiye'den de şirketler yer alıyor.
 
Türkiye'den 101 offshore kuruluş, 684 kişi ve 21 aracının isimlerinin yer aldığı hesaplar da ilk kez dünya kamuoyuna açıklanıyor. Panama belgelerinde vergi ödememek adına offshore hesabı açan şirketleri ve o hesapların sahiplerinin isimleri yer alıyor.

TÜRKİYE’DEN 684 İSİM

Bu gece yayınlanan listede Doğan Holding, Zorlu Holding, Anadolu Grubu ve TÜSİAD’a mensup isimlerin yanı sıra, Galatasaray ve Beşiktaş kulüplerinin eski başkanları da bulunuyor.

684 ismin bu listelerde yer alması, bu kişilerin Panama’da offshore şirketlere sahip olduğu ya da bu şirketlerde payı olduğu anlamına geliyor.

Öne çıkan isim ve kuruluşlar şöyle:

Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Vuslat Doğan Sabancı; Sabancı Holding’in eski yönetim kurulu başkanvekili ve Densa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Emre Zorlu ve Olgun Zorlu; Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vakkas Altınbaş ve Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Altınbaş ve İmam Altınbaş; Nurol Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Çarmıklı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Erol Çarmıklı ve M. Oğuz Çarmıklı; Galatasaray Spor Kulübü eski başkanı ve Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat; Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, Gürmen Group Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Gür; Beşiktaş’ın eski başkanı ve Bilgili Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı ve Anadolu Grubu CEO’su Tuncay Özilhan.

Kaynak: Cumhuriyet - Diken

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2016, 23:40
YORUM EKLE