"ÖSO Menbic'de ABD askerlerine ateş açtı"

IŞİD’le mücadele koalisyonunun sözcüsü, Menbic’deki Amerikan askerlerine ateş açıldığını doğruladı

"ÖSO Menbic'de ABD askerlerine ateş açtı"

Suriye’nin Türkiye ile ABD arasında gerilim konusu olan Menbic kentinde, ‘Türkiye destekli güçlerin devriye gezen Amerikan askerlerine ateş açtığı’ iddia edildi. ABD liderliğindeki IŞİD’le mücadele koalisyonunun sözcüsü Sean Ryan, Menbic’deki Amerikan askerlerine ateş açıldığını doğruladı ancak bu eylemi ‘Türk destekli güçler’in gerçekleştirip gerçekleştirmediği konusunda bilgi vermedi.

Amerikan ordusundaki askeri kaynaklarıyla tanınan Military Times sitesinin haberine göre olay 15 Ekim’de meydana geldi. Kentte Menbic Sivil Konseyi ile ortak devriye halinde olan koalisyon askerlerine ateş açıldı; onlar da yanıt verdi. Ryan siteye demecinde, “Askerler Menbic Sivil Konseyi ile birlikte bir devriyedeydi ve bilinmeyen bir kaynaktan ateş açıldı. Olay hızla sona erdi; tetikte olmak gerekliliğini de hatırlattı” dedi.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre Menbic’de devriye gezen koalisyon askerlerine çok sık ateş açılmadığını kaydeden Ryan, “Menbic göreceli olarak güvenliydi ama burası nihayetinde Suriye’de bulunuyor ve çok sayıda kötücül güç sorun çıkarmaya çalışıyor” dedi. Amerikalı sözcü, YPG varlığı nedeniyle Türkiye ile ABD arasında kriz nedeni olan ve iki ülkenin kent merkezi dışında ortak devriye yapması planlanan Menbic’de koalisyon askerlerine ateş açanların ‘Türkiye destekli güçler olduğu’ iddiasını ise doğrulamadı. Ryan, bu olayın iki ülke arasındaki Menbic krizini yatıştırma yönündeki çabalara olumsuz yansımayacağını söylemekle yetindi. 

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER