'Öldürüldü' denilen gazeteci canlı yayında

Ukrayna'da öldürüldüğü söylenen Rus gazeteci Arkady Babçenko basın toplantısı düzenledi

'Öldürüldü' denilen gazeteci canlı yayında

Eşinin, evinin önünde öldürüldüğünü söylediği Rus gazeteci Arkady Babçenko, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de bir basın toplantısı düzenledi.

Arkady Babçenko basın toplantısında Ukrayna gizli servisine hayatını kurtardığı için teşekkür etti.

Babçenko Ukrayna Televizyonu'ndan da canlı olarak yayımlanan basın toplantısında ayrıca insanlardan yaşattıkları için özür diledi. Karısının suikastin gerçek olmadığını bilmediğini söyleyen Baçenko özellikle eşinden özür dilediğini belirtti.

Ukrayna İstihbarat Servisi Başkanı Vasil Hrystak Babçenko ise "suikastın" ülkede faaliyet gösteren Rus ajanlarını deşifre etmek ve gerçek bir suikast planını önlemek için düzenlenen bir operasyon olduğunu söyledi.

Arkady Babçenko'nun eşi ise daha önce Kiev'de yaşayan gazetecinin evinin önünde sırtından vurularak öldüğünü açıklamıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise Arkadi Babçenko'nun hayatta olmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi, ancak Ukrayna'nın Babçenko'yu propaganda için kullandığını savundu.

Arkady Babchenko kimdir?

Kremlin'e muhalif bir isim olarak öne çıkan Arkady Babçenko, ülkesinin Suriye ve Ukrayna politikalarına da açıkça karşı çıkıyordu.

Babçenko, 2016 Aralık ayında, Kızıl Ordu Korosu üyelerini Suriye'ye konser vermek için götürürken düşen uçakla ilgili yazdığı yazı sonrası Rusya'yı terk etmek zorunda kaldı.

41 yaşındaki gazeteci bu kaza ile ilgili üzüntü duymadığını açıklamıştı.

Arkady Babçenko, 18 yaşında Moskova'da hukuk okurken Rus ordusuna katılmış, 1994-2000 yılları arasında süren Çeçenistan savaşı sırasında da yer almıştı.

"Bir Askerin Savaşı" isimli anı kitabında, bu savaş sırasındaki tecrübelerini kaleme almıştı.

Daha sonra gazeteciliğe başlayan Babçenko, 2014 yılında düşürülen Ukrayna ordu helikopteri ile ilgili BBC'ye de haber yapmıştı.

KAYNAK: BBC Türkçe

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2018, 11:40

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER