Obama Suriye'de siyasi çözüm istedi

ABD Başkanı, Irak Başbakanı Maliki ile görüştü…

Obama Suriye'de siyasi çözüm istedi

ABD Başkanı Barack Obama, Irak Başbakanı Nuri el Maliki ile Beyaz Saray'da görüştü.

ABD askerlerinin Irak'tan çekilmesinden bu yana 2 yıl geçtiğini, ancak iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın çok güçlü olduğunu belirten Obama, "Gerek Amerikalı gerek Iraklı olsun, daha önce korkunç bir diktatör tarafından yönetilen bir ülkeye işleyen bir demokrasi getirmek için kaybedilen hayatları onurlandırıyoruz. Başbakan Maliki'nin, güçlü, müreffeh, kapsayıcı ve demokratik bir Irak'ı garanti ederek bu fedakarlığı onurlandırmaya olan bağlılığını takdir ediyoruz" dedi.

Obama, Maliki ile  ekonomik, bölgesel ve güvenlik konularında geniş kapsamlı bir görüşme yaptıklarını belirtti.

Irak'ın petrol üretimi gibi alanlarda önemli ilerlemeler kaydettiğine ve diğer bazı reformları hayata geçirdiğine işaret eden Obama, "Buna rağmen maalesef El Kaide hala aktif ve son dönemde daha da aktif hale geldi. Dolayısıyla, sadece Irak'ta faaliyet göstermeyen, aynı zamanda tüm bölgeye ve ABD'ye tehdit oluşturan bu terör örgütünü geri püskürtmek için birlikte nasıl çalışabileceğimiz hakkında epeyce konuştuk" dedi.

Obama, terörle mücadelede destek ve ortaklığı devam ettirmenin yanında, Maliki'nin Sünni, Şii ya da Kürt olsun Irak'taki herkesin hükümetlerinde söz sahibi olduklarını hissetmesini sağlamak için geçmişte yaptığı çalışmalardan memnuniyet duyduklarını vurguladı.

"SURİYE'DE SİYASİ ÇÖZÜM İKİMİZİN DE ÇIKARINA"

Obama, Suriye'de bir siyasi çözüm için Suriye halkının kendi yaşamları hakkında kendi kararlarını vermelerine olanak tanıyan, aynı zamanda da sadece Suriye içerisindeki değil, tüm bölge insanlarını tehdit edici aşırılık yanlısı grupları yalnızlaştıran bir siyasi değişim yönünde çaba gösterilmesinin hem ABD'nin hem Irak'ın çıkarına olduğunu, bu noktada Maliki ile aynı görüşü paylaştıklarını kaydetti.

ABD Başkanı Obama, Maliki ile görüşmeleri süresince ana temanın, ABD'nin Irak'ın güçlü ve etkili bir ortağı olmak istemesi olduğunu belirterek, "Kapsayıcı, demokratik ve müreffeh bir Irak'ı görmeye derinden bağlıyız. Başbakan'a (Maliki'ye) Irak için bu daha umutlu geleceğin oluşturulmasına yardım etme adına yapabileceğimiz ne varsa bunun üzerinde çalışmak istediğimizi ilettim" diye konuştu.

MALİKİ: “ÇOK OLUMLU, DERİN VE STRATEJİK BİR DİYALOG GERÇEKLEŞTİRDİK”

Irak Başbakanı Maliki de Obama ile iyi bir görüşme yaptıklarını belirterek, Obama’nın tüm konuların üzerinde detaylı biçimde durduğunu söyledi. Maliki, “Çok olumlu, derin ve stratejik bir diyalog gerçekleştirdik” dedi.

İkili ilişkiler ve stratejik çerçeve anlaşmasını karşılıklı güvenlik ile ABD’nin sağladığı askeri yardımların ötesine taşımayı ve siyasi ve ekonomik düzeylerde çok katmanlı ilişkilere geçmek istediklerini dile getiren Maliki, ABD şirketlerinin Irak’ın yeniden inşası ve gelişmesine katılımlarını istedi.

Maliki, mesele terörizmin Ortadoğu’ya yeniden gelmesi olunca, Obama ile görüştükleri her konuda ortak vizyona, benzer pozisyon ve fikirlere sahip olduklarını dile getirerek, bu konudaki işbirliğinin detaylarını konuştuklarını belirtti. Maliki, “Irak ve bölge için istediğimiz, birlikte çalışabilmek” diyerek, Iraklıları her düzeyde, El Kaide ile mücadele etmesi yönünde seferber ettiklerini anlattı.

Suriye’de, diyalog yoluyla barışçıl çözümün bulunması noktasında Obama ile aynı görüşleri paylaştıklarını belirten Maliki, Cenevre-2 görüşmelerine güçlü destek verdiklerini kaydetti.

IRAK TEÇHİZAT İSTİYOR

Görüşmenin ardından yapılan yazılı açıklamada, Irak’ta meydana gelen şiddet olaylarının da ele alındığı görüşmede, El-Kaide ve bağlantılı gruplarla mücadelenin önemine değinildi. Açıklamada, iki tarafın, Irak güvenlik güçlerinin, teröristlerin kamplarının bulunduğu bölgelerde yürütülen operasyonlarda kullanılması için ilave teçhizata ihtiyacı duydukları konusunda hem fikir olduğu belirtildi. Açıklamada, Iraklıların ABD’den teçhizat satın almak için istekli oldukları kaydedildi. (Timetürk)

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2013, 13:24

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER