Obama ile Erdoğan Beyaz Saray'da görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'deki temasları kapsamında ABD Başkanı Obama ile bir araya geldi. Görüşme yaklaşık 50 dakika sürdü

Obama ile Erdoğan Beyaz Saray'da görüştü
Nükleer Güvenlik Zirvesi için ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'deki temasları kapsamında ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geldi. Beyaz Saray'da TSİ 04.25'te başlayan görüşme yaklaşık 50 dakika sürdü. Her iki taraftan yapılan açıklamalarda Obama ve Erdoğan'ın uzun sayılabilecek bu görüşmede ‘terörle mücadele’, ‘sığınmacı krizi’ ve ‘IŞİD'i yok etme’ çabalarını ele aldığı belirtildi.

Yaklaşık 50 dakika boyunca devam eden görüşme sonrası, önce Beyaz Saray’dan açıklama geldi.

OBAMA DİYARBAKIR'DA HAYATINI KAYBEDENLER İÇİN TAZİYELERİNİ İLETTİ

Açıklamada ayrıca Obama’nın dün Diyarbakır’da bombalı araçla düzenlenen saldırıda ölen ve yaralananlar için Erdoğan’a ABD halkı adına taziyelerini ilettiği, ABD'nin Türkiye'nin emniyetine bağlılığını teyit ettiği ve liderlerin IŞİD’i zayıflatmak ve yok etmek için ortak çabaların nasıl geliştirilebileceğini konuştuğu aktarıldı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan basın açıklamasında da Erdoğan ile Obama'nın bölgesel güvenlik, terörle mücadele ve mültecilerle alakalı olarak Türkiye-ABD arasındaki işbirliği konularını ele aldığı ifade edildi: 

"ABD Başkanı Obama, şahsı ve halkı adına, Diyarbakır'daki terör saldırısında hayatlarını kaybedenler için taziye, yaralılar için de şifa dileklerini ileterek, Türkiye'nin güvenliği ve terörizme karşı ortak mücadele hususundaki desteklerini teyit etmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, DAEŞ'i (IŞİD) geriletme ve ortadan kaldırmaya yönelik ortak çabaları daha artırmak için neler yapılabileceği konusunu da ele almışlardır."

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2016, 07:37
YORUM EKLE