Obama'dan Rusya'ya: Sizin için iyi olmaz

ABD Başkanı Obama Rusya’nın Suriye’deki eylemlerine ilişkin ‘’Rus ekonomisinin durumuna baktığınızda bu muhtemelen Rusya için en iyi şey olmayacak” dedi

Obama'dan Rusya'ya: Sizin için iyi olmaz
ABD Başkanı Barack Obama, “Putin, Rus ordusuyla Suriye’ye yatırım yaptığını düşünebilir ama bunun büyük bir maliyeti olur. Rus ekonomisinin durumuna baktığınızda bu muhtemelen Rusya için en iyi şey olmayacak” dedi.

Obama, ABD ile Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ülkelerinin liderlerini bir araya getiren California eyaletindeki Sunnyland’de iki günlük zirvenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Rusya’nın Suriye’deki eylemlerine ilişkin soruyu yanıtlayan Obama, “Rusya kendini bir bataklığa sokacak demiştim ve kesinlikle bu olacak. Rusya bazı ilerlemeler kaydettiği için Suriye’de savaşın biteceğini düşünenler varsa şunu söyleyeyim; ülkenin dörtte üçü hâlâ Esad’dan başka kişilerin elinde. Bu yakın zamanda da bitmeyecek” dedi.

Suriye’de yaşananların krizin çözümüne hizmet etmediğini söyleyen Obama, şöyle konuştu: “Putin, Rus ordusuyla Suriye’ye yatırım yaptığını düşünebilir ama bunun büyük bir maliyeti olur. Bu, büyük bir iş. Rus ekonomisinin durumuna baktığınızda bu muhtemelen Rusya için en iyi şey olmayacak. Rusya için akıllıca olan siyasi bir geçişe aracılık etmek için ABD ve uluslararası camianın diğer ülkeleriyle birlikte çalışmak olacaktır.”

SURİYE’DE ATEŞKES

Suriye’de 1 Mart’ta başlaması planlanan ateşkese atıf yapan Obama, ‘’bunun önemli bir sınav olacağını söyledi. Dünyanın en büyük ikinci ordusunun silahlarıyla baş edecek durumda değil. Bu Suriye’yi istikrara kavuşturma sorununu çözmüyor. Bunun tek yolu siyasi geçiş sağlamak” dedi.

Daha önce de Suriye’de fırsatların kaçırıldığını, Rusya’nın da bu sürecin içinde bulunduğunu bildiren Obama, “Sormamız gereken soru şu; Rusya, tamamen tahrip edilmiş ve desteklemek için milyarlarca dolar harcaması gereken bir ülkeyi müttefik olarak tutmakla ne kazanacak?” değerlendirmesinde bulundu.

(Kaynak: imc tv)

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2016, 09:53

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER