NYT: Saddam’ın yardımcısı IŞİD’i destekliyor

New York Times'a göre, Saddam Hüseyin’in başkan yardımcısı İzzet İbrahim el-Duri komutanlardan biri...

NYT: Saddam’ın yardımcısı IŞİD’i destekliyor

New York Times’ın haberine göre, Musul’un ardından Tikrit’i ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü ABD’nin işgali ile yıkılan Baas rejiminin askeri komutanları ile ittifak yaptı.

Gazeteye konuşan Baas rejimi komutanları, Irak Başbakan Nuri el-Maliki’yi devirme amacıyla cihatçı militanlar ile ortak çalıştıklarını söylediler.

Habere göre, bu komutanlardan biri de devrik lider Saddam Hüseyin’in başkan yardımcısı olan İzzet İbrahim el-Duri. Duri, işgalin ardından Amerikan güçlerinin yakalayamadığı tek üst düzey Baas rejimi üyesi olmuştu.

IŞİD ile işbirliği yapan Baas döneminin üst düzey komutanlarından Ebu Karam gazeteye yaptığı açıklamada, 'Bu gruplar aynı amaçta birleşti, amacımız da mezhepçi hükümetten kurtulmak, yolsuzluk içindeki orduya son vermek ve Sünni Bölgesi oluşturmak' dedi.

Ebu Karam, Musul’u ele geçirerek ilerleme planının iki yıl önce başladığını söyledi. Ebu Karam, Bağdat’a kadar ilerlemeyi planladıklarını belirterek 'Nihai savaş kuzey Bağdat’ta olacak. Bu gruplar Tikrit’te durmayacak ve Bağdat’a gitmeye devam edecek' dedi.

IŞİD önceki gün, ele geçirdiği Irak’ın en büyük ikinci kenti Musul’a da Saddam Hüseyin döneminde Devrim Muhafızı komutanlarından olan Albay Haşim Cammas’ı “vali” olarak atamıştı.

New York Times’a göre, Şiiler de Bağdat’ı korumak üzere kentin kuzeyine ilerliyor. Gazeteye konuşan Şii milis liderleri, her biri 3 bin savaşçı barındıran dört tümenin Bağdat’ı korumakla görevlendirildiğini dile getirdi.

Saddam’ın memleketi Tikrit’te 1942 yılında doğan İzzet İbrahim el-Duri, Irak işgali sonrasında ABD’nin Amerikan askerlerinin Baas rejimi üyelerini daha kolay yakalayabilmeleri için hazırladığı kart destesinde ‘Sinek Kralı’ olarak altıncı sıradaydı.

Saddam Hüseyin’in oğulları ve tüm yakın çevresi tek tek öldürülürken Duri, ortadan kaybolmuştu. Kaçmayı başaran tek Baas eliti olan Duri’nin başına ABD tarafından 10 milyon dolar ödül kondu.

Baas rejimi sırasında Irak başkan yardımcısı ve Genelkurmay başkan yardımcısı olan Duri, Saddam’ın en sadık ve yakın sırdaşıydı.

Nisan 2013’te ise Irak ordusu bir ipucu üzerine Duri’yi bulmak için Tikrit’te dev bir operasyon başlattı. Tüm şehir abluka altına alınıp civar köyler dahil kapı kapı aramalar yapılsa da Duri bulunamadı. Operasyondan bir ay sonra video yayınlayan Duri, Maliki’ye karşı ayaklanma çağrısı yaptı. 

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2014, 12:51

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER