Nükleer savaş tehlikesi her geçen gün artıyor

Uzmanlar, nükleer savaş tehlikesinin dünya liderleri tarafından hafife alındığını ve yeterince anlaşılmadığını belirtiyor...

Nükleer savaş tehlikesi her geçen gün artıyor

Viyana'da başlayan ve dünyanın dört bir yanından 120 askeri, siyasi ve diplomatik ismin katıldığı "nükleer silahların insani etkileri" konulu konferansta uzmanlar, toplantıda yazdıkları bir mektupla "nükleer savaş tehlikesinin dünya liderleri tarafından hafife alındığını veya yeterince anlaşılmadığını" belirterek, uyarıda bulundular.

Independent gazetesi haberi birinci sayfasından verirken, habere göre mektuba imzasını koyanlar arasında ABD'nin eski genelkurmay başkan yardımcısı General James Cartwright, İngiltere'nin eski savunma bakanlarından Lord King, dışişleri bakanlarından Margaret Beckett ve David Owen gibi isimler var.

'NÜKLEER SİLAHLAR KULLANILMAYA HAZIR BEKLİYOR'

BBC Türkçe'nin aktardığına göre Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz'a hitaben kaleme alınan mektupta nükleer güce sahip devletler ile Avrupa-Atlantik bölgesinde ve Güney ve Doğu Asya'daki müttefikler arasında gerilimin, askeri olarak "tırmanma ve yanlış hesaplama" potansiyeli taşıdığı yer alıyor.

Mektup, Soğuk Savaş'ın kalıntıları sürerken, "dünyada haddinden fazla nükleer silah kısa sürede kullanılmaya hazır şekilde bekliyor" deniliyor.

Uzmanlar, "sıcak çatışma noktalarında daha iyi bir kriz yönetiminin olması" ve yeni güvenlik önlemlerinin alınması tavsiyelerinde bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2014, 10:02

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER