Nobel Barış Ödülü çocuk hakları aktivistlerine verildi

Ödülü Pakistanlı Yousafzay ve Hindistanlı Satyarthi paylaştı

Nobel Barış Ödülü çocuk hakları aktivistlerine verildi

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, 2014 Nobel Barış Ödülü sahibini açıkladı. Ödülü Pakistançocuk hakları aktivisti Malala Yousafzay ile Hindistanlı çocuk hakları aktivisti Kailash Satyarthi paylaştı.

Bu yıl Nobel Barış Ödülü'ne toplam 278 kişi ve kurumun aday gösterildiği bildirildi. 

Ödülün bu yılki favorileri arasında Papa Fançesko ve eski ABD'li istihbaratçı Edward Snowden da ön plana çıkıyordu.

17 yaşındaki Malala Yusufzay, Nobel tarihinde ödüle layık görülen en genç isim oldu. Yusufzay, Pakistan’da kız çocuklarının eğitim hakkını savunduğu için Taliban’ın hedefi haline gelmiş, iki yıl önce okula giderken Taliban üyelerince başından vurulmuştu. Saldırıdan sağ kurtulan Yusufzay, davasından vazgeçmedi ve konunun uluslararası kamuoyunda yankı bulmasına katkı sağladı.

Ödüle layık görülen diğer isim olan 60 yaşındaki Kailash Satyarti ise Hintli çocuk hakları aktivisti olarak tanınıyor. Bu konuda öne çıkan eylemleri arasında 1998 yılında çocukların işgücü olarak kullanılmasına karşı yürüttüğü kampanya bulunuyor. 1990’lı yıllardan bu yana çocukların işgücünün sömürülmesine karşı mücadele eden Satrarti ve arkadaşları sayesinde bugüne dek yaklaşık 80,000 çocuğun çeşitli şekillerde maruz kaldıkları sömürüden kurtulup rehabilitasyon ve eğitimlerinin sağlandığı biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 12:30
YORUM EKLE