New York Times: Türkiye dengesiz bir adamın ellerine kalacak

“Erdoğan son yıllarda muhalifleri, orduyu, akademiyi ve medyayı agresif bir şekilde bastırdı. Darbe girişimi daha da ileri gitmesine bir bahane oldu”

New York Times: Türkiye dengesiz bir adamın ellerine kalacak

ABD’nin köklü gazetelerinden New York Times, referandum sürecindeki ‘usulsüzlük’ iddialarının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın meşruiyetini sarstığını yazdı. 

Diken'de yer alan habere göre, gazetede bugün yayınlanan başyazıda, referandum sonucuna ilişkin şu değerlendirmeler yer aldı: “Türkiye’nin anayasa değişikliği referandumuna ilişkin söylenebilecek en iyi şey, halkın yüzde 48.7’sinin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dikta yönetimini sağlamlaştırmak için şimdiye kadarki en ölçüsüz hamlesine karşı koyması. Pazar günü oyların yüzde 60’ını kazanmayı bekleyen Erdoğan, Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirleri kaybetti. Erdoğan’ın meşruiyeti, uluslararası gözlemcilerinden gelen seçim usulsüzlükleri iddialarıyla daha da sarsıldı.”

‘Türkiye dengesiz bir adamın ellerine kalacak’

Resmi sonuçların yayınlanmasıyla birlikte, Türkiye’nin ‘dengesiz ve intikam peşinde’ bir adamın eline kalacağı belirtilen yazıda, Avrupa ile Müslüman dünyası arasında on yıllardır ‘köprü vazifesi’ gören Türkiye’nin demokratik yapıya ve değerlere neredeyse hiç saygı duymayan birinin yönetiminde istikrarlı ve refah bir geleceğe sahip olup olamayacağı sorgulandı.

Erdoğan’ın 2003’te başbakan seçildiğinde, Türkiye’yi Müslüman bir demokrasi modeli haline getirmeye bağlı göründüğü belirtilirken, “Erdoğan son yıllarda muhalifleri, orduyu, akademiyi ve medyayı agresif bir şekilde bastırdı. Darbe girişimi daha da ileri gitmesine bir bahane oldu” dendi.
‘Referand
 

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2017, 20:07
YORUM EKLE