'Neonaziler sokakta devriye geziyor'

Almanya’da Neonazilerin ‘koruma alanları sağlıyoruz’ yazılı yeleklerle devriye gezdiği iddiası tartışma yarattı

'Neonaziler sokakta devriye geziyor'

Almanya’da Bavyera eyaletinin Amberg kentinde geçen hafta sonu dört alkollü sığınmacının sokaktan geçenleri darp ederek 12 kişiyi yaralaması sonrası tartışmalar sürüyor. Amberg'de "sokakta asayişi sağlamak ve vatandaşları korumak" ifadeleriyle oluşturulan Neonazi grupların devriye gezdiği haberleri aşırı sağın yükselişi ile ilgili endişeleri körüklerken, diğer yanda suç işleyen sığınmacıların sınır dışı edilmelerinin kolaylaştırılması tartışmaları yeniden alevlendi.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, aşırı sağcı Nasyonal Demokrat Parti'nin (NPD) Nürnberg yapılanmasının, Amberg’deki saldırıdan sonra Facebook sayfasında, üzerlerinde "Koruma alanları sağlıyoruz” yazılı kırmızı yelekler giyen dört kişiyi Amberg sokaklarında dolaşıyorken gösteren fotoğraflar yayınlaması üzerine açıklama yapan Amberg Belediyesi Sözcüsü Thomas Graml, böyle bir oluşumun varlığıyla ilgili bilgilerinin bulunmadığını belirtti. Graml, NPD Nürnberg üyesi vatandaşların kenti devriye gezmesi olayını Facebook üzerinden öğrendiklerini ancak Amberg'de halihazırda bilinen asayişi koruma amaçlı bir grubun olmadığını söyledi.

POLİS: BENZER EYLEMLERE İZİN VEREMEYİZ

Polis de yaptığı açıklamada Amberg’de devriye gezen vatandaşların varlığı ile ilgili “Ne bir görgü tanığı ifadesi ne de kaygılı vatandaşlardan gelen bir telefon” olduğunu belirtti. Konuyla ilgili incelemelerin devam ettiğini açıklayan polis sözcüsü, halkta güvensizlik duygusuna yol açacak hukuksuz alanlar oluşmasına ve benzeri eylemlere kesinlikle izin verilmeyeceğini vurguladı.

İSTİHBARATTAN DA AÇIKLAMA GELDİ

Konuyla ilgili Alman iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı'ndan da bir açıklama geldi. Rheinische Post gazetesine konuşan teşkilat sözcüsü, bu tarz grupların geçmişte de ara sıra ortaya çıktığını, ancak bu oluşumların arkasında kalıcı yapıların bulunmadığını belirtti.

SINIR DIŞI POLİTİKALARI TARTIŞILIYOR

Amberg kentinde alkollü olan ve yaşları 17 ile 19 arasında değişen Afgan, Suriyeli ve İranlı dört sığınmacının yoldan geçen vatandaşlara saldırması sonrasında, Almanya’da suça bulaşmış sığınmacıların sınır dışı edilmelerine yönelik tartışmaları da yeniden alevlendirdi.

Avrupa Parlamentosu'ndaki en büyük grup olan Avrupa Halk Partisi'nin (EVP) lideri, Alman Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partili politikacı Manfred Weber Augsburger Allgemeine gazetesine yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği düzleminde sınır dışı politikalarının sertleştirilmesi çağrısında bulundu. Konunun Avrupa'da adalet ile düzenin sağlanması için önemli olduğunu vurgulayan Weber, AB içerisinde suçlu bulunan sığınmacıların burada oturma izinlerini de kaybetmeleri gerektiğini savundu.

İçişleri Bakanı Horst Seehofer de Amberg’deki saldırıyı kastederek, "Sığınmacılar şiddete başvurursa ülkemizi terk etmek zorunda. Var olan yasalar bunun için yeterli olmazsa, o zaman değiştirilmek zorundalar” demişti. 

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2019, 15:58

Demokrat Haber’e Destek Olun >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER