Neçirvan Barzani’den diyalog çağrısı

Barzani, "Türkiye de dahil bütün ülkelerle sorunların çözümü için görüşmek istiyoruz" dedi

Neçirvan Barzani’den diyalog çağrısı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Bağdat’la yaşanan sorunların tek çözümünün diyalogdan geçtiğini söyledi.

Bugün yapılan Bakanlar Kurulu sonrası basın toplantısı düzenleyen Başbakan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin zor bir dönemden geçtiğini ve bunun birliktelikle aşılabileceğini söyledi.

Bağdat’ın, Kürdistan Bölgesi maaşlarını göndermesi hakkında ise Başbakan, “Bağdat’ın niyeti varsa biz hazırız ve hiçbir engelimiz yok. Biometri verilerine göre Kürdistan Bölgesi’nin maaşlarının gönderilmesi lazım” dedi.

Barzani, basın toplantısında şunları kaydetti:

'KÜRDİSTAN'A VİLAYETLER DÜZEYİNDE MUAMELE YAPILMASI ANAYASA'YA AYKIRI'

"Geride kalan 14 yıl şunu bize gösterdi: Irak bütçe yasa tasarısında Kürdistan bölgesine vilayetler düzeyinde muamele yapılmıştır. Bu anayasaya aykırıdır. Bağdat'la uygun bir çözüm bulunmasından ve kalıcı bir ateşkesten yanayız. Eğer Kürdistan bölgesinin yüzde 17'lik bütçe payı verilirse, petrol konusunu da görüşmeye hazırız. Kerkük'te yaşananlardan sonra Kürdistan bölgesinin petrolü yarıya kadar azalmıştır. Hepimizin şu soruyu sorması lazım: Irak'ta istikar istiyor muyuz, istemiyor muyuz? Bağdat'ın da bunu kendine sorması lazım.

Bir yandan halka maaşları göndermeye hazır oldukları mesajını veriyorlar, diğer yandan göndermeyeceklerini gösteriyorlar. ABD'nin, Erbil-Bağdat arasında görüşmelerin başlaması için henüz bir çabası olmadı. Sınır kapıları sorununu Irak anayasası çerçevesinde çözmek istiyoruz. Askeri, katı üslupla değil. Bu çözüm değildir. Askeri heyetler arasında görüşme var ancak herhangi bir anlaşma imzalanmış değil.

'ÇABA GÖSTERMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Barzani, Türkiye de dahil bütün ülkelerle sorunların çözümü için görüşmek istediklerin ifade etti.

Barzani, "Türkiye bizim için kötü olan 1980 ve 1990'lı yıllarda bize kapılarını açtı. Türkiye zor günlerde halkımıza kapılarını açtı. Türkiye'yle, İran'la ilişkilerimiz var. Çaba gösteriyoruz, göstermeye de devam edeceğiz. Tartışmalı bölgelerle ilgili sorunlar anayasaya göre çözülmelidir" diye konuştu.

(Kaynak: Rudaw)

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2017, 23:44
YORUM EKLE