Musul düştü!

IŞİD Musul'da kontrolü ele geçiriyor

Musul düştü!

Irak'ta, Irak Şam İslam Devleti'nin, Musul havaalanı ile kentteki bazı bölgelerinde kontrolünü ele geçirdiği bildirildi. 

IŞİD militanları, Musul havaalanı ile kentin bazı bölgelerinin kontrolünü ele geçirdi. IŞİD'in eline geçen yerler arasında kentin güneyindeki et-Tayaran Mahallesi'nde bulunan Nineva operasyon binası, valilik ile polis müdürlüğü binasının da yer aldığı kaydedildi.

Hürriyet'te yer alan habere göre güvenlik kaynakları, kontrolü IŞİD'in eline geçen bölgede yaşayan hükümet yetkililerinin, kentte uygulanan sokağa çıkma yasağına rağmen aileleriyle kaçmaya başladığını ifade etti.

IŞİD militanlarının, kentin tamamının kontrolünü ele geçirmek için güvenlik güçleriyle çatışmayı sürdürdüğü belirtildi.

Öte yandan, Musul'un IŞİD'in kontrolüne geçen bölgesinde yayın yapan Sema ve Nineva el-Gad televizyon kanallarının yayını durdu.
IŞİD militanları cumartesi günü Enbar Üniversitesi'ne saldırarak, bazı güvenlik görevlilerini öldürmüş, aralarında öğretim üyeleri ile öğrencilerin de bulunduğu çok sayıda kişiyi rehin almıştı. Örgüt üyelerinin bir süre sonra rehin tuttuğu bin 300 öğrenciyi serbest bıraktığı duyurulmuştu.

Irak'ta Musul kentini ele geçirdiği iddia edilen Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının, Baduş Cezaevi'ne düzenlediği saldırı sonucu 3 bin tutuklu ve mahkumun firar ettiği bildirildi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, IŞİD militanları, Musul'un batısındaki Baduş ilçesindeki Baduş Cezaevi'ne saldırı düzenleyerek bölgede kontrolü ele geçirdi. Olayda IŞİD ve El-Kaide Örgütü yöneticilerinin de aralarında bulunduğu cezaevindeki 3 bin tutuklu ve mahkumun firar ettiği bildirildi.

BARZANİ BM'DEN YARDIM İSTEDİ

Saldırılar karşısında Ezidî ve Şabak Kürtleri bölgeden kitleler halinde kaçarak Federal Kürdistan Bölgesi'nin yolunu tuttu. ANF, IŞİD'in, sapkınlık olarak gördükleri tüm inançlar ve farklı kimliklere saldırdığını bildirdi. 

Federal Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, bugün yaptığı açıklamada Kürdistan halkına Musul'dan kaçan Kürt, Arap; Türkmen, Asuri-Keldani ve diğer tüm halklara yardım etmelerini istedi. Barzani, BM Mülteciler Yüksek Komiseryası'nı yardıma gelmeye çağırdı.

Peşmergelerin harekete geçip geçmeyeceği konusunda bir açıklama yapılmadı. Ancak peşmerg güçleri sınıra takviye güçler gönderdi. Asayiş güçleri de olası saldırılara karşı alarma geçirildi. Peşmerge Bakanlığı, “IŞİD Kürdistan Bölgesi’deki istikrarı yok edemez” dedi. Bakanlık sözcüsü Cabbar Yaver, olası saldırılara karşı hazır olduklarını belirtirken, harekete geçmeleri için henüz resmi bir talimat almadıklarını söyledi. Mevcut durumda peşmerge izleyici pozisyonunda kalmaya devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2014, 16:39

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER