Müslim: 50 ton silah geldi, daha da gelecek

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, ABD tarafından gönderilen 50 ton silahın kendilerine geldiğini doğruladı

Müslim: 50 ton silah geldi, daha da gelecek

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Amerika’nın kendilerine silah gönderdiğini doğruladı ve silahların devamının geleceğini söyledi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun sözlerine yönelik ise “Kimseye saldırmıyoruz ancak bize saldıranlara karşı da kendimizi savunuruz” dedi.

Müslim, Amerika’nın bölgeye gönderdiği silahlar ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “PYD’ye müdahale ederiz” sözlerine ilişkin, kendilerine gelen silahların IŞİD’e karşı kullanıldığı ve bu silahların Rojava dışında herhangi bir yerde kullanılmayacağını söylerken, Türkiye’yenin düşmanlık politikasından vazgeçmesine yönelik çağrıda bulundu.

‘SİLAHLARIN DEVAMI GELECEK’

Fırat Haber Ajansı'nada (ANF) yer alan habere göre, Amerika’nın bölgeye gönderdiği silahlara ilişkin bilgi veren Müslim, kendilerinin kontrolünde olan bölgeye 50 ton silah bırakıldığını doğruladı. Müslim, “Bize ve müttefik olduğumuz gruplara 50 ton silah gönderildi. Bu daha başlangıç, silahların devamı da gelecek” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE’DE KULLANILMASI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR’

Davutoğlu’nun boş tehditlerden vazgeçmesi gerektiğini ifade eden Müslim, “Bu silahlar sadece bize verilmedi. Bu silahlar ortak hareket ettiğimiz Arap gruplarına da verildi. Silahların Türkiye’ye veya başka bir yerde kullanılacağı bir çarpıtmadır. Bu silahlar ancak bize yeter. Bunlarla kendimizi IŞİD’e karşı savunuyoruz. PKK’ye gitmesi veya Türkiye’de kullanılması söz konusu değildir” dedi.

‘KENDİMİZİ SAVUNURUZ’

Müslim, Davutoğlu’nun ‘müdahale ederiz’ sözlerine ilişkin ise “Türkiye Rojava’ya saldırırsa kendimizi savunuruz. Biz kimseye saldırmıyoruz ancak bize saldıranlara karşı da kendimizi savunuruz. Biz Türkiye’ye her zaman kardeşlik çağrısında bulunduk ve kendilerine yönelik şimdiye kadar hiçbir olumsuz tavrımız olmadı” ifadelerini kullandı.

‘RAKKA VE CERABLUS OPERASYONLARI MASADA’

“Türkiye ile son zamanlarda bir temasınız oldu mu?” sorusuna Salih Müslim, “Bize her gün ‘terörist’ diyenlerle nasıl görüşürüz” yanıtını verdi. PYD Eş Başkanı Müslim, Rakka ve Cerablus’a yönelik operasyonun da masada olduğu ve şu an sadece zamanlanması için çalışıldığını aktarırken, “Rusya’nın da bu operasyona olumlu bakacağını” kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2015, 14:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

kürdistan ordusunun ihtiyaci var.