Mursi'ye idam talep eden başsavcı öldürüldü

Bombalı saldırı düzenlendi

Mursi'ye idam talep eden başsavcı öldürüldü

Mısır'da konvoyuna bombalı saldırı düzenlenen Başsavcı Hişam Berekat yaşamını yitirdi. Berekat, Mursi'ye idam talep eden başsavcı olarak biliniyordu.

Mısır Başsavcısı Hişam Berekat'ın konvoyuna yönelik bombalı saldırı başkent Kahire'de düzenlendi. Başsavcı Hişam Berekat'ın konvoyu evinden işine giderken hedef alındı.

Meydana gelen şiddetli patlamada Hişam Berekat ağır yaralandı ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Berakat 14 Temmuz 2013'te, Cumhuriyet Muhafızları Kışlası önündeki çatışmalarda 51 kişinin ölümüyle ilgili, Müslüman Kardeşlerin liderlerinden Muhammed Bedii'nin de aralarında olduğu 15 kişi hakkında tutuklama kararı çıkarmıştı. Başsavcı Barakat sanıkların mal varlıklarının da durdurulmasını talep etmişti.

Başsavcı Hişam Berekat, Mısır'da devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile aralarında Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Bedii'nin de bulunduğu kişiler hakkında idam talep eden başsavcı olarak tanınıyordu.

Saldırıyı "Halk Direnişi" adında bir örgüt üstlendi. Örgüt daha önce Müslüman Kardeşler üyelerini yargılayan savcı ve hakimlere saldırı tehdidinde bulunmuştu.

Yarın ülkede Muhammed Mursi'nin iktidarı bırakması talebiyle düzenlenen gösterilerin ikinci yıldönümü.

Bu gösterilerin ardından ordu darbe yaparak Muhammed Mursi'yi görevden uzaklaştırmıştı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Mısır'da Başsavcı Hişam Berekat'ın ölümüne çok sayıda sivilin de yaralanmasına neden olan terör saldırısını kınadı.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 00:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER