Mübarek, yolsuzluk suçlamasından aklandı

Mübarek hakkında daha önce bir başka yolsuzluk davasından üç yıl hapis cezası verildiği için tahliye olmayacak

Mübarek, yolsuzluk suçlamasından aklandı

Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek (86), iki oğlu ve dönemin İçişleri Bakanı Habib el-Adili ile altı yardımcısının, "göstericilerin öldürülmesi" ve yolsuzluk suçlamasıyla yargılandığı davada kararlar açıklandı. Mübarek her iki suçlamadan da aklandı.

AFP'nin haberine göre, Kahire'deki mahkeme, Mübarek'i "göstericileri öldürme emri vermek" ve yolsuzluk suçlamalarından akladı.

Duruşmaya tekerlekli sandalyeyle katılan Mübarek, oğulları Ala ve Cemal ile aynı demir kafeste yer alırken, dönemin İçişleri Bakanı Adili ve altı yardımcısının ise başka bir kafese konulduğu görüldü.

Mübarek hakkında daha önce bir başka yolsuzluk davasından üç yıl hapis cezası verildiği için 86 yaşındaki siyasteçinin tahliye olmayacağı açıklandı.

Mübarek, uzun süredir kaldığı askeri hastaneden ambulans helikopterle mahkemye getirildi. Mübarek'in destekçileri ile 25 Ocak 2011 devriminde hayatını kaybedenlerin yakınları, duruşmanın yapıldığı bina önünde toplandı. Davanın görüldüğü Kahire'nin doğusundaki polis akademisi çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Mübarek, iki oğlu ve dönemin İçişleri Bakanı Habib el-Adili ile altı yardımcısı, 25 Ocak 2011 devriminde "göstericileri öldürme emri vermekle" suçlanıyordu. 

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2014, 11:16

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER