Mısır’da sağanak yağış nedeniyle 44 kişi hayatını kaybetti

Mısır'da 1 haftadır etkili olan sağanak yağışlar nedeniyle 44 kişi hayatını kaybetti

Mısır’da sağanak yağış nedeniyle 44 kişi hayatını kaybetti

Mısır'da  sağanak yağışlar nedeniyle 10 kentte toplam 44 kişi hayatını kaybetti, 40 kişi ise yaralandı. Yağışın etkili olduğu bölgelerde 50'ye yakın ev ve iş yerinin de yıkıldığı bildirildi.

Mısır'da geçen hafta Kahire, İskenderiye ve Buhayra kentlerinde başlayan yağış, İsmailiye, Giza, Garbiye, Vadi El-Cedid, Dimyat Mansura ve Feyyum şehirlerinde de devam etti. Dün gece Feyyum kentinde bodrum katı su alan iki evin çökmesi sonucu enkazın altında kalan 8 kişinin öldüğü açıklandı.

Evrensel’de yer alan habere göre,sağanak yağışta 20 kişinin yaralandığı belirtildi. Son bir hafta içinde etkili olan yağış ve fırtına sebebiyle ölenlerin sayısının 44'e, yaralıların ise 40'a yükseldiği açıklandı. Ölenlerden 10 kişinin yağan yağmur nedeniyle devrilen elektrik direklerindeki akıma kapılarak yaşamını yitirdiği ifade edildi.

Öte yandan, olumsuz hava şartları nedeniyle Mısır Denizcilik İşletmeleri, İskenderiye'deki uluslararası limanı belli aralıklarla geçici olarak kapattığı açıklandı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi'nin Başbakan Şerif İsmail'e, yağmurdan zarar görenlere destek olmak amacıyla yardım ve kurtarma merkezleri kurulması yönünde talimat verdiği aktarıldı. Sisi'nin Başbakan Şerif'e, özellikle en büyük zararı gören liman şehri İskenderiye'nin altyapısının da tamamının elden geçmesi gerektiğini ilettiği ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 10:38
YORUM EKLE