Mısır'da protestolara rağmen 15 Aralık'ta referandum

Muhalifler, cumhurbaşkanının yetkilerini arttıran yeni anayasayı protesto ediyor...

Mısır'da protestolara rağmen 15 Aralık'ta referandum

Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mahmut Mekki, artan protestolara rağmen anayasa taslağının 15 Aralık'ta referanduma sunulacağını açıkladı.

Başkent Kahire'de muhaliflerle Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yanlılarının cumhurbaşkanlığı sarayı önündeki ayrı ayrı gösterileri devam ederken, göstericiler arasında çatışma çıktığına dair haberler geliyor.

Mekki, krizden kurtulmak için protestoların işe yaramayacağını, "diyalog kapısı"nın açık olduğunu vurguladı.

Mekki, bugün düzenlediği basın toplantısında, anayasa taslağının planlandığı gibi 15 Aralık'ta referanduma sunulacağını belirtti.

Muhalifler, cumhurbaşkanının yetkilerini artıran kararnameyi ve yeni anayasa taslağını protesto ediyor.

Protestocuların cumhurbaşkanlığı sarayı yakınlarında kurdukları çadırlardan bazısının Mursi taraftarları tarafından söküldüğü ve taşlandığına dair haberler geliyor.

Cumhurbaşkanı sözcülerinden biri, göstericilere karşı şiddete başvurmamaları doğrultusunda güvenlik güçlerine talimat verildiğini açıkladı.

KARŞI GÖSTERİ ÇAĞRISI

Müslüman Kardeşler, muhaliflerin protesto gösterisine karşılık olarak, taraftarlarını Kahire'deki Cumhurbaşkanlığı sarayı önünde Mursi'ye destek gösterisi için toplanmaya çağırmıştı.

Dünkü protesto gösterilerinde protestocularla polis arasında çatışma çıktı.

Polis, başkanlık sarayı önündeki dikenli telleri aşmayı başaran kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Mursi'nin protestolar sırasında sarayda olduğu ancak kalabalık büyürken binayı arka kapıdan terk ettiği belirtiliyor.

Protestocular, Şubat 2011'de eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'i deviren ayaklanmadakine benzer sloganlar attı, 'Firavun Mursi' diye bağırdı.

Mısır resmi haber ajansına göre çatışmalarda 18 kişi hafif yaralandı.

'MURSİ'YE İNANMIYORUZ'

Protestocular, geceyi başkanlık sarayının önünde geçirirken Tahrir meydanında da binlerce kişi toplandı.

İsra Vefid adlı bir gösterici Reuters ajansına, "Artık konuşamayacağız. Gidip konuşabileceğimiz bir mahkeme de olmayacak. Mursi kendine bir kale yaptı. Bunun geçici bir kale olduğunu söylüyor. Bize 30 yıl boyunca ihanet ettiler. Mursi'ye inanmıyoruz. Koltuğa yapışıp kalacak, gitmeyecek" dedi.

Mısır güvenlik güçleri devlet televizyonundan halka sükunet çağrısı yaptı.

Mısır'ın ikinci büyük kenti İskenderiye'de de geniş çaplı ptotestolar yapıldı.

Muhammed Mursi, 22 Kasım'da yayımladığı bir kararnameyle yetkilerini artırdı ve yargının kararlarına müdahale etme yolunu kapattı.

Yeni anayasa için 15 Aralık'ta referandum yapılacak. Anayasa taslağına karşı çıkanlar düzenlemelerin aceleye getirildiğini, azınlıkların ve kadınların haklarının korunmadığını söylüyor.

Haziran'da yapılan ilk serbest seçimleri az farkla kazanan Mursi, referandumda anayasanın kabul edilmesinden sonra yeni yetkilerinden vazgeçeceğini söylüyor.

Bazı gazeteler, Salı günü anayasa taslağındaki düzenlemeleri protesto için ya çıkmadı ya da sihay birinci sayfayla çıktı. Bu gazeteler, yeni anayasada basın özgürlüğü olmadığını söylüyor. (bbc)

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2012, 09:59

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER