Mısır'da kanlı sabah

Mursi'nin gözaltında tutulduğu karargah önünde çatışmalar yaşandı; çok sayıda ölü var...

Mısır'da kanlı sabah

Mısır'da Muhammed Mursi'nin darbeyle iktidardan uzaklaştırılması sonrasında ülke genelinde şiddet olayları devam ediyor. Başkent Kahire'de bu sabah, Muhammed Mursi'nin gözaltında tutulduğu askeri karargah önünde çatışma yaşandı. Mursi taraftarları, askeri karargah önünde toplanınca asker ateş açtı.

İngiliz yayın kuruluşu BBC askerin ateş etmesi sonucu en az 15 kişinin öldüğünü duyurdu. Müslüman Kardeşler'den yapılan açıklamada ise ölü sayısının 30'dan fazla olduğu öne sürüldü.

Müslüman Kardeşler'in siyasi kolu Özgürlük ve Adalet Partisi, sabah namazı sırasında Mursi taraftarlarına ateş açıldığını ileri sürdü. Özgürlük ve Adalet Partisi'ne göre olaylarda hayatını kaybedenlerin sayısı 34, çok sayıda yaralı olduğu da belirtiliyor.

Binlerce kişi görevden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Mursi'nin bulunduğu belirtilen Cumhuriyet Muhafızları Kışlası önünde günlerdir eylem yapıyor.

Mursi taraftarlarının eylem yaptığı Adeviyye Meydanı yakınlarında Müslüman Kardeşler'le güvenlik güçleri arasında çatışmaların yaşandığı yönünde de bilgiler geliyor.

MISIR ORDUSUNDAN AÇIKLAMA

Mısır Ordusu da, göstericilerin Cumhuriyet Muhafızları Kışlalası’nı basma girişimi sırasında göstericilerle askerler arasında çatışma çıktığını, 1 komutanın öldüğünü, 40'a yakın askerin yaralandığını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2013, 15:19
YORUM EKLE