Minbic’in yönetimi halk meclisine teslim edildi

Askeri Meclis Genel Komutanı Ebu Emced, IŞİD'den dolayı kentten ayrılan Arap, Kürt, Türkmen ve Çerkeslere seslenerek halkın özgür kentlerine geri dönmesini istedi

Minbic’in yönetimi halk meclisine teslim edildi

Minbic Askeri Meclisi, Minbic'in yönetimini halk meclisine devrettiğini duyurdu.

Minbic'in IŞİD’den kurtarılmasının ardından Minbic Askeri Meclisi ve yönetim meclisleri birlikte kent merkezindeki El Batte Kavşağı'nda açıklama yaptı.

KENTE DÖNÜN ÇAĞRISI  

Açıklama yapan Askeri Meclis Genel Komutanı Ebu Emced, gün itibari ile Minbic'ın IŞİD’den tamamen arındırıldığını söyledi. Ebu Emced, IŞİD zulmünden kaynaklı kentten göç eden Arap, Kürt, Türkmen ve Çerkeslere seslenerek halkın özgür kentlerine geri dönmesini istedi.

Emced, askeri meclis olarak kenti özgürleştirip temizlediklerini ve kenti sivil olan Minbic Halk Meclisi yönetimine gün itibarı ile teslim ettiklerini de açıkladı.    

Ebu Emced, kentin özgürleştiğini, ancak halen kentin güney batısında IŞİD işgalinde olan köylerde yaşayan halklar olduğunu ifade ederek, "Bu sebeple 'Şehit Komutan Faysal Ebu Leyla' hamlesi daha tamamlanmadı. Oraları da özgürleştireceğiz" dedi.

Emced, hamle boyunca 4 bin 180 IŞİD’linin hayatını kaybettiğini bin 724 kişinin cenazesini ele geçirdiklerini belirtti.

EBU LEYLA’NIN EŞİ DİCLE EHMED’DEN TEŞEKKÜR

Faysal Ebu Leyla'nın eşi Dicle Ehmed ise, eşi ile gurur duyduğunu, Minbic'i özgürleştiren eşinin yoldaşlarına minnettar olduklarını söyledi.

Açıklamadan sonra, savaşçılar ve yurttaşlar birlikte halay çekerek kentin özgürlüğünü kutladı.  

(Kaynak: DİHA)

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2016, 09:46

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER