Midilli'deki sığınmacı kampında yangın

Adadan gelen bilgilere göre birçok sığınmacı şehir merkezine yönelirken polis yolu kapatarak geçişe engel olmaya çalıştı.

Midilli'deki sığınmacı kampında yangın

Yunanistan'ın Midilli Adası'ndaki Moria Mülteci Kampı'nda dün gece yangın çıktı. 12 bin sığınmacıya ev sahipliği yapan ve Avrupa'nın en büyük mülteci kampı olan Moria Mülteci Kampı tamamen yandı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadığı belirtiliyor. Binlerce sığınmacı sokakta kaldı. 

NTV Atina Muhabiri Derya Özcan'ın haberine göre, dün gece Midilli'deki Moria Sığınmacı Kampı'nda çıkan yangında kamp tamamen yandı. Kampta yaklaşık 12 bin kişi yaşıyordu. Binlerce sığınmacı şu an Midilli yollarında ve dağlarda. Şehre doğru inenler de olduğu belirtiliyor.

Bölgeden gelen ilk bilgilere göre yangın öncesinde akşam 11 civarında kampta bir gerginlik yaşandı. Kamptaki 35 kişide Coronavirus tespit edildiği açıklandı ve söz konusu kişiler yakın çevreleri ile birlikte izole edilmek istendi ancak içlerinden bazıları karara itiraz etti.

Ancak bunun tüm kamp için bir tehlike teşkil ettiğini söyleyen kamptaki diğer sığınmacılar ile aralarında tartışma çıktı. Coronavirus endişesi ile bir grup sığınmacı kamptan kaçarak dağlara yönelmek istedi.

Tartışmanın ardından önce kamp dışında çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü ancak yangın kamp içine geçince bir grup sığınmacı itfaiyenin çalışmasına engel olmaya çalıştı. Bunun üzerine kampta toplanan kalabalığı dağıtmak için polis ekipleri biber gazı ile müdahale etti ancak o zamana kadar tüm kritik ofisler yanmaya başlamıştı.

Yanan kritik ofisler arasında Avrupa İltica Ofisi de vardı. Öte yandan kampta yangın çıktığı sırada tüm itfaiye personelinin kamptan 70 kilometre mesafede o esnada farklı iki cephede (Antisa ve Vatusa) çıkan yangını söndürmeye çalıştığı, kampa sadece 10 araç bırakıldığı belirtiliyor.

Adadan gelen bilgilere göre birçok sığınmacı ise şehir merkezine yönelirken polis yolu kapatarak geçişe engel olmaya çalıştı.

Yerel basın binlerce dönüm arazinin ve kamp içindeki ofis ve sağlık merkezinin yandığını yazıyor. 3 binden fazla çadır ve binlerce konteyner da küle dönüştü.

Coronavirus olduğu tespit edilen 35 sığınmacı ve bu sığınmacılarla birlikte izole edilmek istenen 80 yakının ise nereye gittiği henüz bilinmiyor.

Henüz ölü ve yaralı bildirilmiş değil. Yangının çıkış sebebi için henüz resmi bir açıklama yapılmış değil.

Öte yandan bugün 09.30'da Başbakan Kiryakos Miçotakis başkanlığında Vatandaşı Koruma Bakanı, Sağlık Bakanı, Göç ve İltica Bakanı, İstihbarat Teşkiları EYP yetkilisi ve Genel Kurmay Başkanı, İçişleri Bakanı, Vatandaşı Koruma Bakan Yardımcısı bir araya gelerek Moria'daki gelişmeleri değerlendirecek.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2020, 22:59

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER