Mevlüt Çavuşoğlu ve Hakan Fidan İran’daydı

Hasan Ruhani ve Cevad Zarif'le görüştüler

Mevlüt Çavuşoğlu ve Hakan Fidan İran’daydı

İran'a günübirlik bir ziyaret gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve mevkidaşı Cevad Zarif'le görüştü. Ruhani, Suriye ile Irak'ta istikrarın tahsis edilmesi için Türkiye ile daha fazla işbirliği yapılması gerektiğini söyledi.
 
Çavuşoğlu, başkent Tahran'da ilk olarak İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından kabul edildi.
 
İran devlet haber ajansı IRNA'nın bildirdiğine göre, Ruhani, "Bugün bölgemizde kritik bir durum yaşanıyor. Sorunların çözümünde Tahran ve Ankara'nın işbirliği ve istişaresi fark yaratabilir" dedi.
 
Ruhani ayrıca, "Büyük bölgesel güçler birlikte hareket edebilirse, Irak ve Suriye'deki sorunlar da dış güçlere gerek kalmadan çözüme kavuşturulur" diye konuştu.
 
Çavuşoğlu'nun temasları kapsamında yapılan görüşmelerde, Irak ve Suriye başta olmak üzere iki ülke arasındaki görüş ayrılıklarının hafifletilmesine çalışıldığı belirtildi.
 
Çavuşoğlu ise, "Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğü ve ulusal birliğinin korunması hem İran ve Türkiye'nin hem de bölgesel barış ve istikrarın çıkarınadır" diye konuştu.


 
Çavuşoğlu, mevkidaşı Cevad Zarif'le de bir araya geldi.
 
MİT Müsteşarı Hakan Fidan da Bakan Çavuşoğlu'na İran temaslarında eşlik etti.
 
Türkiye ve İran arasında Suriye, Irak ve Yemen'de yaşanan savaşlar konusunda fikir ayrılıkları ise devam ediyor. İran ve Türkiye arasındaki ilişkiler 15 Temmuz darbe girişiminin ardından iyileşmeye başlamış, darbe girişimini kınayan ilk ülkelerden olan İran'ın Dışişleri Bakanı Zarif, 12 Ağustos'ta Türkiye'ye sürpriz bir ziyaret gerçekleştirmişti. (Kaynak: sputniknews.com)
 

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2016, 17:57
YORUM EKLE