Mesrur Barzani: IŞİD'den sonra Irak üçe bölünmeli

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani, IŞİD'den sonra bölgedeki çatışmaların son bulması için Irak'ın, Kürtler, Şiiler ve Sünniler arasında bölünmesi gerektiğini savundu.

Mesrur Barzani: IŞİD'den sonra Irak üçe bölünmeli
Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin oğlu olan Mesrur Barzani, Federal Irak devletinin artık işlevsiz olduğunu belirterek, Irak'ta Kürtler, Şiiler ve Sünniler arasında bölünmüş konfederal bir sistemin kurulması gerektiğini söyledi.

Mesrur Barzani, Irak devletinin herhangi bir gerçekliğinin kalmadığını ifade ederek, her parçanın kendi hükümeti ve başkentinin olacağı konfederal bir sistemin daha gerçekçi olduğunu söyledi.

Irak halklarının bir çatı altında ve birlikte yaşama karşı güvenlerinin kalmadığını belirten Mesrur Barzani, “Ancak iyi komşu olunabilir. Ve bu şekilde, birlikte bazı ortak projeler de yürütülebilir" ifadelerini kullandı.

Musul'u kurtarma operasyonuna da değinen Mesrur Barzani, Musul'u kurtarmadan önce kentin IŞİD'den sonra nasıl idare edileceğinin netleşmesi gerektiğini söyleyerek, Musul kurtarıldıktan sonra idari boşluk olursa, bir felaket yaşanabileceğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2016, 08:14

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER