Merkel'e karşı Steinbrück!

Oyların yüzde 93’ünü aldı…

Merkel'e karşı Steinbrück!

Peer Steinbrück Sosyal Demokrat Parti’nin olağanüstü kongresinde oyların yüzde 93’ünü alarak partinin resmen başbakan adayı oldu.

Sosyal Demokrat Parti'nin Hannover kentindeki olağanüstü kongresine yaklaşık 600 delege katıldı. Kongrede 104 dakikalık bir konuşma yapan Steinbrück oyların yüzde 93'ünden fazlasını alarak önümüzdeki yıl yapılacak genel seçimlerde Başbakan Angela Merkel'in en büyük rakibi oldu.

Kongrede yaptığı konuşmada hükümete yüklenen Steinbrück, Angela Merkel'in Almanya'nın Avrupa içinde tecrit edilmesine neden olduğunu belirtti. Sık sık sosyal adalet temasını öne çıkartan başbakan adayı Almanya'da milyonlarca insanın kendini bağımlı ve çaresiz hissettiğini kaydederek “Yeniden sosyal demokrat bir başbakan getirmeyi bu ülkeye borçluyuz” dedi.

SOSYAL DEVLET VURGUSU

Steinbrück seçim kampanyası boyunca bir yönetim değişikliği için çaba göstereceğini belirtti. SPD'nin halka net programatik alternatiflerle gideceğini belirten Steinbrück herkesi kapsayan asgari ücret, bağlayıcı kadın kotası, daha iyi bir eğitim, yoksulluk düzeyine bağlı emeklilik maaşı ve ödenebilir kiralık evler gibi seçenekler sunacaklarını ifade etti. Steinbrück beklendiği gibi Yeşiller partisiyle bir seçim ittifakı kuracaklarını ancak Merkel liderliğindeki Hrıstiyan Birlik partileriyle (CDU/CSU) bir büyük koalisyona sıcak bakmadığını ifade etti.

Konuşmasında Alman politikasının tutum ve değerler bakımından net olması gerektiğini belirten Steinbrück refah devletinin Alman sosyal demokrasisinin en büyük projesi olduğunu ve bunun bir lüks olmadığını kaydetti.

Uzmanlar genellikle soğuk bir görünüm çizen Steinbrück'ün insanî bir sıcaklık sergilediğini kaydediyor. Peer Steinbrück'ün başbakan adaylığı ilk kez dile getirildiğinde, milletvekilliğinin yanı sıra verdiği konferanslardan elde ettiği yan gelirler Alman kamuoyunda tartışma konusu olmuştu.

© Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2012, 17:41

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER