Merkel’den ‘sığınmacı anlaşması’ açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, muhalefetin eleştirdiği Türkiye ve AB arasındaki sığınmacı anlaşmasını savundu

Merkel’den ‘sığınmacı anlaşması’ açıklaması
Almanya Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen bir forumda konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında yapılan anlaşmanın insanların hayatını kurtardığını belirterek anlaşmanın gerekliliğini savundu.

2016’nın başından anlaşmanın yürürlüğe girdiği mart ayına kadar 350'den fazla kişinin öldüğünü ifade eden Merkel, "Bu anlaşma yürürlüğe girdikten sonra 7 kişi hayatını kaybetti" diye konuştu.

AB’YE MESAJ

"Sadece insan hayatı için bile Türkiye ile bu tür bir anlaşma yapmaya değer" diyen Başbakan, sığınmacı krizi karşısında AB'ye üye ülkelerin ortak çabalarını sürdürmesi gerektiğini de vurguladı.

Merkel, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dış sınırlarımızı korumayı, kendi kararlarımızı almayı, kimleri kabul edeceğimizi ve kimleri kabul etmeyeceğimizi öğrenmek zorundayız." 

"Kaçışların nedenleri ile mücadale etmenin diğer ülkelerin de sorumluluğu dahilinde olduğunu ve bunu 'bağımlılık' olarak da adlandırabileceklerini ifade eden Merkel, "Avrupa kendisini bir şekilde dışlayıp 'benim etrafımda ne olduğu beni ilgilendirmez' diyemez" şeklinde konuştu.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2016, 18:56
YORUM EKLE