Meksika'da cezaevinde mahkumlar arasında çatışma: 16 kişi öldü

Meksika'da bir cezaevinde mahkumlar arasında çatışma çıktı

Meksika'da cezaevinde mahkumlar arasında çatışma: 16 kişi öldü

Meksika’nın Cieneguillas kasabasındaki cezaevinde kalan mahkumlar arasında çıkan çatışmalarda en az 16 mahkum hayatını kaybetti. Zacatecas eyaletindeki cezaevinde çıkan olaylarda beş mahkum da yaralandı. Yaklaşık 2 buçuk saat süren olaylarda, mahkumların birbirine silah ve bıçaklarla saldırdığı belirtildi.

Güvenlik yetkililerin yaptığı açıklamaya göre kavga salı günü yerel saatle 14:30’da başladı ve ancak 17:00’de kontrol altına alınabildi. Bir mahkum elinde silahıyla yakalanarak gözaltına alındı. Cezaevinde yapılan aramada üç silah ve çok sayıda bıçak bulundu.

15 mahkum çatışma sırasında hayatını kaybetti. Bir mahkum da kaldırıldığı hastanede öldü. Ölüm sebepleri silahla vurulma, bıçaklanma ve ağır cisimlerle darbe alma olarak açıklandı. Kavga sırasında hiçbir hapishane görevlisi yara almadı.

Tartışmanın neden başladığı henüz bilinmiyor. Hükümet, kavganın sebebini ve silahların cezaevine nasıl sokulduğunu öğrenmek için soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Çoğunlukla kapasitesinin üzerinde mahkum barındıran ve uyuşturucu çetelerinin hüküm sürdüğü Meksika cezaevlerinde şiddet olayları sıklıkla yaşanıyor. Son olarak ekim ayında başka bir cezaevinde çıkan olaylarda altı mahkum hayatını kaybetmişti. 

Kaynak: BBC Türkçe  

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2020, 12:43

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER