Medvedev: Ermeni Soykırımı'nın kurbanlarını anıyoruz

Medvedev'den Ermenistan Başbakanı'na '1915' telgrafı

Medvedev: Ermeni Soykırımı'nın kurbanlarını anıyoruz

Ermenistan Başbakanı Ovik Abramyan’a 1915 Ermeni Soykırımı’nın kurbanlarıyla ilgili bir telgraf gönderen Rusya Başbakanı Medvedev, Ermeni halkının yas ve acısını paylaştığını, insanlığa karşı işlenen suçların hiçbir şekilde haklı gösterilemeyeceğini vurguladı.

Rusya hükümetinin resmi internet sitesinde bugün yayınlanan mesajda şu ifadeler yer aldı: “İçinde bulunduğumuz bu günlerde, tarihin en dramatik olaylarından biri olan Ermeni Soykırımı'nın kurbanlarını anıyor, Osmanlı İmparatorluğu’nda kitlesel baskılar sonucu hayatını kaybedenlerin yasını tutuyoruz.”

İnsanlık ve medeniyete karşı işlenen suçların haklı gösterilemeyeceğini vurgulayan Medvedev, “Hepimizin görevi, bu korkunç trajedi hakkında gerçeğin korunması ve geçmişin felaketlerinin bir daha tekrarlanmaması için gereken her şeyin yapılması. Bu kısa sürede önce Erivan’da gerçekleşen törenlerde bir kez daha vurgulandı” hatırlatmasında bulundu.

Rusya hükümetinin 'kardeş Ermenistan halkının acılarını paylaştığını' belirten Medvedev, “Yasınızı ve acınızı paylaşıyoruz. Gelecek nesillerin her zaman barış ve uzlaşı içinde yaşar” temennisinde bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ermeni Soykırımı’nın 100’üncü yıl törenleri için gönderdiği mesajında soykırım ifadesini kullanmış ve 24 Nisan’da düzenlenen törenler için Erivan’a gitmişti. Rusya parlamentosu alt kanadı Duma da aynı gün aldığı kararla, "Ermeni soykırımının 100. yıldönümü vesilesiyle kardeş Ermenistan'a ve Birinci Dünya Savaşı'nın trajik olaylarından muzdarip diğer halklara derin başsağlığı" dilemişti.

Kaynak: CNN Türk

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2015, 22:01
YORUM EKLE