Mayalardan bir 2012 tableti daha

Kehanete göre 21 Aralık 2012’de dünyanın sonu gelecek...

Mayalardan bir 2012 tableti daha

Meksikalı arkeologlar, 21 Aralık 2012’de dünyanın sonunun geleceğine dair Maya kehanetinin yazılı olduğu bir tabletin daha deşifre edildiğini açıkladı.
   

Meksika Antrepoloji ve Tarih Enstitüsü’nün açıklamasında, ülkenin doğusundaki Tobasco eyaletindeki Comalcalco kenti yakınlarında bulunan Maya harabelerinde yıllar önce keşfedilen tuğla bir tablet üzerinde yapılan çalışmalar sonucu Mayaların kıyamete ilişkin öngörülerinin yinelendiği anlaşıldı.


Yaklaşık 1300 yıl önce yazıldığı tahmin edilen yeni tablette daire şeklinde bir takvim bulunuyor. Takvimin üzerindeki aylar ve günler her 52 yılda bir tekrar ediyor. Daha önce bulunan Tortuguero tableti gibi yeni tablet de 13’üncü Baktun’da sona eriyor.


UZMANLAR 'KIYAMET' ÖNGÖRÜSÜNE MESAFELİ


Hürriyet'in haberine göre; Baktun, Maya takviminde 394 yıllık periyodlara verilen ad. Amaya takviminin M.Ö. 3114’te başladığı göz önüne alındığında, 13’üncü Baktun 21 Aralık 2012’de sona eriyor. Ancak yeni tablette Tortuguero tabletindeki gibi geleceğe dair bir ifade içermiyor.


Tortuguero tabletinin sonunda “Ve o gökyüzünden inecek” cümlesi bulunuyor. Ancak arkeologlar her iki tabletin de tarihin sonu veya kıyamet öngörüsü içerdiği iddialarına mesafeli yaklaşıyor ve takvimlerdeki tarihlerin “geçmişin önemli olaylarına referans olabileceği” kaydediyor.

YORUM EKLE