Maskesini çıkaran Bolsonaro'ya gazetecilerden dava

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun korona virüsüne yakalandığını açıkladığı basın toplantısında maskesini çıkarması tepki çekti

Maskesini çıkaran Bolsonaro'ya gazetecilerden dava

Brezilya Gazeteciler Birliği, korona virüsü testinin pozitif çıktığını açıklarken iyi olduğunu göstermek için muhabirlerin önünde maskesini çıkaran Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’ya dava açacak. Birlik, salı günkü basın toplantısında birkaç adım geri çekilerek maskesini çıkaran Bolsonaro’nun sosyal mesafe kurallarına uymadığını ve gazetecilerin hayatını tehlikeye attığını söylüyor.

Birlik Başkanı Paulo Jeronimo de Souza, “Ülke, sorumsuzluğu da aşan ve kamu sağlığını tehlikeye atan bu davranış karşısında sessiz kalamaz” dedi. Basın toplantısını CNN Brasil, TV Record ve TV Brasil’in ekipleri izliyordu. BBC Türkçe’nin aktardığına göre, CNN Brasil muhabiri Landro Magalhaes’e dün korona virüsü testi yapıldığı ve muhabirin sonuçlar çıkıncaya kadar evden çalışacağı belirtildi.

BİR KONGRE ÜYESİ DE SAVCILIĞA BAŞVURDU

Kongre üyesi Marcelo Freixo da, Bolsonaro’nun maskesini çıkararak Ceza Yasası’nın 131 ve 132’inci maddelerini ihlal ettiği gerekçesiyle savcılığa başvurduğunu açıkladı. Daha önce Yüksek Mahkeme, Bolsonaro için maske takma zorunluluğu getirmişti.

Bolsonaro’yla son iki gün içinde yakın temasta bulunan beş bakandan üçünün Covid-19 testi negatif çıktı. İki bakan ise sonuçları bekliyor. Korona virüsü salgınını önemsiz gibi göstermeye çalışmakla suçlanan Bolsonaro, dün hastalığa yakalanmayı yağmura yakalanmaya benzetmiş ve “Bir gün hepimiz ıslanacağız” demişti. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2020, 19:26

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER