Malezya uçağı nasıl düştü?

AirAsia uçağıyla ilgili arama çalışmaları sürerken kazanın nasıl olduğu da araştırılıyor

Malezya uçağı nasıl düştü?

Endonezya'dan Singapur'a giderken düşen AirAsia uçağıyla ilgili arama çalışmaları sürerken kazanın nasıl olduğu da araştırılıyor. Kazadaki soru işaretlerini yanıtlamak için radar verilerine dayanarak bir grafik animasyon hazırlandı.

Malezya uçağının neden düştüğüne dair havacılık uzmanları radar verilerine ışığında yeni bilgiler veriyor. Reuters'ın görüştüğü uzmanlara göre QZ8501 numaralı uçak, radarda kaybolmadan önce kötü hava şartlarından kurtulmak isteyen pilot Airbus A320'nin sınırlarını zorlayan sert bir tırmanış yaptı.

QZ8501 uçuş numaralı uçağın pilotu, 12600 metre yüksekliğe tırmanmak için izin istedi. Pilot o yükseklikteyken saat 06.12’de soluna dönerek kötü hava şartlarından kurtulmayı amaçlıyordu.

Cakarta’daki hava kontrol operatörü, iki dakika sonra uçağın pilotuna 13 bin metre bu istikamette gitmesini sonra 10700 metre irtifaya inmesini söyledi. Fakat pilottan cevap alamadı.

Endonezya sivil havacılık güvenliği işletmesinden sızan radar görüntülerinde QZ8501 uçuş numaralı uçağın saatte 565 kilometre hızla 12 bin metre irtifaya çıktığı anlaşılıyor.

Havacılık uzmanları, uçağın çok ani bir şekilde tırmandığını, bunun da motorun birden bire durmasına neden olabileceğini söylüyor. Buna göre hava kanatlar üzerinden yumuşak bir şekilde değil, sert bir biçimde hareket etti.

Kanatların üzerinden sert bir şekilde geçen havanın da uçağın kaldırma gücünü etkilediği uçağın bu nedenle sulara gömüldüğü belirtiliyor. 

Kaynak: Al Jazeera

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2015, 19:36
YORUM EKLE