Maduro'dan, Trump'a: Çek o pis ellerini buradan

ABD'nin, Venezüella Yüksek Mahkemesi'nin 8 üyesine yaptırım uygulama kararına Muduro’dan tepki

Maduro'dan, Trump'a: Çek o pis ellerini buradan

Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro  ABD'nin, Venezüella Yüksek Mahkemesi'nin bazı üyelerine yaptırım uygulama kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump'a seslenen Muduro, "Çek o pis ellerini buradan" dedi ve ekledi: Evine git, Donald Trump"

Hakkında yaptırım kararı alınanlar arasındaki Yüksek Mahkeme Başkanı Maikel Moreno, Trump'ın başkanlık emrinin Venezüella kurumlarına otoritesini zorla kabul ettirme girişimi olduğunu ve yargı organının bağımsızlığını tehlikeye attığını söyledi.

‘ANAYASA'NIN YENİDEN YAZILMASI SÜRECİ DEVAM EDECEK’

Venezüella Başsavcısı Luisa Ortega Diaz, Maduro'nun, mayıs ayı başında imzaladığı ve anayasanın yeniden yazılması için bir halk meclisinin toplanmasını içeren kararnameyi kabul etmeyeceğini duyurdu.

Ancak Maduro, anayasanın yeniden yazılma sürecinin devam edeceğini bildirdi. Anayasanın yeniden yazılması için bir halk meclisinin toplanmasını içeren kararnameyi ay başında imzalayan Maduro, bu kararnameyi imzalarken, yeni anayasaya siyasi partiler değil işçiler tarafından karar verileceğini söylemişti.

'ABD'NİN YAPTIRIM KARARI ÇİRKİN VE KABUL EDİLEMEZ'

ABD, muhalefetin çoğunlukta olduğu Kongrenin yetkilerini elinden alınmasına yönelik kararı imzalayan Venezüella Yüksek Mahkemesinin sekiz üyesine dün yaptırım uygulama kararı almıştı.

Venezüella Dışişleri Bakanı Delcy Rodriguez, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ABD'nin yaptırım kararını 'çok çirkin ve kabul edilemez' olarak niteleyerek, bunun, ABD'nin Venezüella hükümetinin istikrarını bozmaya yönelik çabalarına örnek teşkil ettiğini belirtmişti.

ABD Başkanı Trump, Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ile Beyaz Saray'da yaptığı görüşmenin ardından, Venezüella'da yaşanan gıda kıtlığına ve şiddet olaylarına dikkati çekerek, "Venezüella'da şu an yaşananlar insanlık için gerçekten utanç verici" açıklamasını yapmıştı.

Washington yönetimi şubat ayında, Venezüella Başkan Yardımcısı Tareck El Aissami'yi uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle 'kara liste'ye almıştı.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2017, 10:59

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER