Maduro: Beyaz Saray'ı Ku Klux Klan yönetiyor

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesindeki krizin sorumlusunun ABD olduğunu söyledi

Maduro: Beyaz Saray'ı Ku Klux Klan yönetiyor

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, başkent Caracas’ta BBC muhabiri Orla Guerin’e verdiği röportajda, “Bu, Birleşik Devletler İmparatorluğu’nun, Beyaz Saray’ı yöneten aşırı sağcı grubun, Ku Klux Klan’ın çıkarına, Venezuela’yı ele geçirmek için verdiği siyasi bir savaş” dedi.

Nicolas Maduro, Ku Klux Klan sözlerinin ardından, Trump’ın beyazların üstünlüğüne inanıp inanmadığı sorusuna, “Evet, açıkça öyle. Bizden nefret ediyor, küçümsüyor. Çünkü sadece kendi çıkarlarına ve ABD’nin çıkarlarına inanıyor” diye konuştu.

“Beyaz Saray’daki bu grubun, dünya genelinde güçlü bir kamuoyu tarafından yenileceğini umuyorum” diyen Maduro, ülkesine insani yardım gönderilmesine izin vermeyeceğini söyledi.

Bu kararına gerekçe olarak, insani yardımların, “ABD’nin işgalini meşru gösterme yolu” olmasını gösteren Maduro, “Venezuela’yı almak için savaş çığırtkanlığı yapıyorlar” dedi.

Maduro, muhaliflerin organize ettiği insani yardımların Venezuela’ya sokulmaması konusunda halkının bütün isteklerini karşılayabilecek kapasiteye sahip olduğunu söyledi ve ekledi: “Kimseye dilencilik yapmamıza gerek yok.”

Maduro ülkesinin ekonomik sorunlarından da ABD’yi sorumlu tuttu ve Washington’ın, “askeri müdahaleyi meşru kılmak için bir insani kriz yaratmayı amaçladığını” söyledi.

Venezuela Devlet Başkanı, “Bu da gösterinin bir parçası. Bu yüzden, tüm gururumuzla, ‘Sizin kırıntılarınızı, zehirli yiyeceklerinizi, artıklarınızı istemiyoruz’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

“Seçimi tekrarlamanın mantığı, gerekçesi ne ki?” diye soran Maduro, “yaklaşık 10 kadar ülkenin muhalif lider Guaido’ya destek verdiğini ve hiç kimsenin seçmediği bir hükümeti dayatmaya çalıştığını” söyledi.

ABD ve çoğu Batılı ülke, Ulusal Meclis Başkanı muhalif lider Juan Guaido’yu Venezuela’nın geçici devlet başkanı olarak tanıdı.

Guaido, hükümet karşıtı gösteriler yapılması çağrısında bulundu.

Venezuela ordusunun desteğini alan Maduro ise erken seçimlere gitmesi için artan bir iç ve dış baskı altında.

Rusya, Çin ve Türkiye ise Maduro’yu destekliyor.

Kaynka: BBC Türkçe 
 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 20:40

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER