Lübnan'da çifte patlama: 42 ölü!

Tehlikeli gidişat sürüyor…

Lübnan'da çifte patlama: 42 ölü!

Lübnan'ın kuzeydeki Trablusşam kentinde meydana gelen iki patlamada yetkililerin açıklamalarına göre en az 42 kişi öldü, 400 kişi yaralandı.

Birinci patlama Cuma namazı sona erdiği sırada Takva camisinde meydana geldi.

Sünni din adamı, Şeyh Salim Rafii'nin genellikle bu camide namaza gittiği ama bugün orada olup olmadığı henüz kesinlik kazanmasa da kendisinin yara almadığı haber veriliyor.

Beş dakika sonra meydana gelen ikinci patlama da Selam camisini sarstı.

Komşu Suriye'de son üç yıldır devam eden savaş, Lübnan'daki Sünni ve Şii Müslümanlar arasındaki gerginlikleri alevlendirdi.

SİYAH DUMANLAR

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun saldırıları kınarken taraflara itidal çağrısında bulundu.

BBC Arapça Servisi'nin Beyrut'tan bildirdiğine göre Şeyh Salim Rafii, Lübnan'daki en önemli Sünni liderlerden biri ve Lübnan'ın militan Şii örgütü Hizbullah'a karşı tutumuyla biliniyor.

Şeyh Salim Rafii'nin bir süre önce genç Lübnanlıları Suriye'de muhalefet saflarında savaşmaya çağırdığı da biliniyor.

Hizbullah örgütü ise Beşar Esad birliklerine yardım ediyor.

BBC'nin Beyrut'taki muhabiri Yolande Knell, olay gerçekleştiği sıralarda Şeyh'in Lübnanlı Sünni liderleri temsil eden Müslüman Şeyhler Konseyi'yle toplanıp bir açıklama yapmasının beklendiğini söylüyor.

Patlamalardan sonra gökyüzünü siyah dumanlar kapladı.

Televizyondan yayınlanan görüntülerde yanan arabalar, kırılmış pencereler ve sokaklarda yaralıları güvenli yerlere taşımak için koşuşturan insanlar görülüyor.

Associated Press haber ajansı, ikinci patlamanın gerçekleştiği Selam camisinin imamının da Suriye hükümetine ve Lübnanlı müttefiki Hizbullah'a karşı olduğunu aktarıyor.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Lübnan Ulusal Haber Ajansı, Hizbullah'ın saldırıyı kınayan bir açıklama yaptığını söylüyor.

Ajansın haberine göre örgüt, saldırıların "Lübnanlılar arasına nefret tohumları ekip mezhep süsü altında münakaşa başlatma" amacı taşıdığını söylüyor.

Trablusşam 200 bin nüfusuyla Lübnan'ın en büyük ikinci kenti ve ağırlıkla Sünni olmakla birlikte küçük bir Alevi azınlığı da var.

Geçen hafta da Beyrut'un Şii bölgesinde bir otomobile yerleştirilen bombanın infilak etmesiyle onlarca kişi tıklayın hayatını kaybetmişti. (BBC TÜRKÇE)

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 10:37

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER