Libya açıklarında 600 göçmeni taşıyan gemi battı

600 mülteciyi taşıyan tekne alabora oldu

Libya açıklarında 600 göçmeni taşıyan gemi battı

Libya açıklarında 600 mülteciyi taşıyan bir geminin alabora olduğu bildirildi.

İtalya Sahil Güvenlik birimlerinden yapılan açıklamada “Yüzlerce göçmenin boğulmuş olabileceğinden endişe ediyoruz” denildi.

BBC Türkçe servisinin Associated Press'e dayandırdığı habere göre ise; İrlanda donanması denizde 150'ye yakın kişinin kurtarılmayı beklediğini bildirdi.

İtalyan ve İrlanda donanmasına ait gemilerin sudaki göçmenleri kurtarmaya çalıştığı açıklandı.

"İNSAN KAÇAKÇILARI GÖÇMENLERİN HAYATINI HİÇE SAYIYOR"

Uluslararası Göç Örgütü sözcüsü Leonard Doyle ise BBC’ye yaptığı açıklamalarda “Bu insanların denizcilik bilgilerinin olmadığını hatırlamalıyız. Çok küçük gemilerle yola çıkıyorlar ve büyük ihtimalle o anda hepsi korku içindeydi. O yüzden kurtarılacaklarını düşündükleri anda hep birlikte geminin tek tarafına koşmuş olabilirler” dedi.

Doyle, bugün yaşanan son olayın insan kaçakçılarının göçmenlerin hayatını nasıl hiçe saydığının en canlı örneği olduğunu da kaydederek “Gemileri kapasitelerin çok üzerinde göçmenle dolduruyorlar” diye ekledi.

2 BİNİN ÜZERİNDEN GÖÇMEN HAYATINI KAYBETTİ

Avrupa Birliği'nden yapılan açıklamalarda bu yıl Akdeniz'i geçip Avrupa'ya gelmeye çalışan 2 binin üzerinde göçmenin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Geçen yıl ise Akdeniz'i geçmeye çalışırken hayatını kaybeden göçmen sayısı 3 bin 279 olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2015, 17:48

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

afrikadaki müslimler neden gavur avrupaya ekmek icin yalvarmiya gidiyolar? ziraat yapicak toprak ve sus var iken miskinligi seciyolar

ferda deniz
ferda deniz - 5 yıl Önce

gözgöre göre öldürüyorlar insanları ama onları bu hale koyanlara kimse hesap soramıyor. öldürdükleri bu insanlardan aldıkları paralarla naıl bir yaşam yaşıyorlar be
insanlığın içi çürümüş

SIRADAKİ HABER