Liberland ülkesini kuran Yedliçka gözaltına alındı

Bağımsız Liberland ülkesini kuran Vít Jedlička Hırvat güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı

Liberland ülkesini kuran Yedliçka gözaltına alındı

Hırvatistan ile Sırbistan arasındaki yedi kilometrekarelik bölgede "Liberland" adında devlet kurduğunu ilan eden Çek Cumhuriyeti vatandaşı Yedliçka, ‘sınırdan izinsiz geçtiği’ gerekçesiyle Hırvatistan polisi tarafından gözaltına alındı.

Liberland'ın ‘devlet başkanı’ Yedliçka'nın, Hırvatistan sınırları içerisindeki Zmayevats şehrinde, tercümanı ile birlikte ‘Liberland’ adını verdiği bölgeye geçisi sırasında, Hırvat polisi tarafından yakalandığı bildirildi.

Hırvatistan'dan Sırbistan'a izinsiz geçtiği gerekçesiyle gözaltına alınan Yedliçka'nın Beli Manastır'daki polis karakoluna götürüldü.

Yedliçka, geçen nisan ayında, Hırvatistan ile Sırbistan arasındaki yedi kilometrekarelik ‘tarafsız bölge’de ‘Liberland’ adında devlet kurduğunu ilan etmişti.

Kendisini Liberland'ın devlet başkanı olarak nitelendiren Yedliçka, Hırvatistan'ın Zmayevats şehri ile Sırbistan'ın Baçki Monoştor şehirleri arasında, Tuna Nehri'nin batı yakasında bulunan alanın ne Sırbistan'a ne de Hırvatistan'a ait olduğunu savunuyor. (Sputnik Türkiye)

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2015, 23:38
YORUM EKLE