Lavrov: Türkiye-Suriye sınırındaki kaçakçılık militanların beslenmesini sağlıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Umman’da Suriye ile ilgili soruları cevapladı

Lavrov: Türkiye-Suriye sınırındaki kaçakçılık militanların beslenmesini sağlıyor
Umman'da konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye'deki hava saldırılarına son vermek için henüz bir sebep göremediğini söyledi. Cenevre'deki Suriye görüşmelerinde de muhaliflerin alakasız ön koşullar öne sürdüklerini belirten Lavrov, ülkede ateşkes sağlanmasının yolunun Suriye - Turkiye sınırının kapatılmasından geçtiğini vurguladı.

Lavrov, "Kaide bağlantılı Nusra Cephesi gibi terör örgütleri gerçek anlamda yenilgiye uğratılana kadar hava saldırılarımıza son vermeyeceğiz. Bu nedenle hava saldırılarının bitmesi için bir sebep görmüyorum" dedi.

Lavrov, Suriye'de IŞİD'le etkili biçimde mücadele edilebilmesi için burada hava operasyonları düzenleyen ABD öncülüğündeki koalisyon ile Rusya ve karadaki güçler arasında da 'günlük sıkı bir koordinasyon' kurulması gerektiğini vurguladı.

'ABD ÖNCÜLÜĞÜNDEKİ KOALİSYONA ÖRNEK OLDUK'

Bununla birlikte Lavrov, koalisyonun eylemlerinin, Rusya'nın hava saldırılarına başlaması ardından daha etkili olmaya başladığını da sözlerine ekledi: "Eylemleri bir buçuk yıl boyunca pek de etkileyici olmayan ABD öncülüğündeki koalisyona örnek olduk. Rusya'nın operasyonlarının başarıları ardından koalisyonun eylemleri de çok daha etkili olmaya başladı."

'CENEVRE'DEKİ MUHALİFLER ARASINDA KAPRİSLİLER VAR'

Diğer taraftan Lavrov, İsviçre'nin Cenevre kentinde süren Suriye görüşmelerini de değerlendirdi. Lavrov, "İsviçre'nin Cenevre kentindeki Suriyeli muhalifler arasında kaprisli insanlar olduğu anlaşıldı. Zira Cenevre Bildirisi, Viyana'da kabul edilen belgeler ya da BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararıyla hiçbir ilgisi olmayan ön koşullar öne sürüyorlar" ifadelerini kullandı.

'MUHALİFLERİN BAZILARI TÜRKİYE GİBİ SPONSORLARI TARAFINDAN EPEYCE ŞIMARTILMIŞ'

Bazı Suriyeli muhaliflerin görüşmeler için ültimatom vermesini ise 'dar görüşlülük' olarak tanımlayan Lavrov "Sanıyorum, Riyad görüşmeleri sonucunda oluşturulan muhaliflerden bazıları, Kürt PYD partisinin görüşmelere katılmasına engel olan Türkiye gibi sponsorları tarafından bir hayli şımartılmış" ifadelerini de kullandı.

'TÜRKİYE- SURİYE SINIRINDAKİ KAÇAKÇILIK FAALİYETLERİ DURDURULSUN'

Lavrov Suriye'de ateşkes sağlanabilmesi Türkiye-Suriye sınırındaki kaçakçılık faaliyetlerinin durdurulması gerektiğini söyledi. Sınırın kapatılmasını 'ateşkes için kilit koşul' olarak niteleyen Lavrov, "Türkiye-Suriye sınırındaki kaçakçılık faaliyetleri militanların beslenmesini sağlıyor. Bu nedenle sınır kapatılmadıkça gerçek bir ateşkes sağlanmasını beklemek zor" dedi.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2016, 13:04
YORUM EKLE