Lavrov: Türk askerlerinin Suriye'de olduğuna dair kanıtlar var

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Türk askerlerinin Suriye'de olduğuna dair ellerinde kanıtlarının olduğunu kaydetti

Lavrov: Türk askerlerinin Suriye'de olduğuna dair kanıtlar var

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ellerinde Türk askerlerinin Suriye topraklarında olduğuna dair kanıtlar olduğunu söyledi.

Rus REN TV kanalına konuşan Lavrov, Türk askeri birliklerinin Suriye'de olduğunu bildiklerini ve bunu destekler kanıtları olduğunu açıkladı.
Lavrov, Türkiye'nin, Suriye sınırındaki eylemlerini de 'ürpertici genişleme' olarak nitelendirdi.

Lavrov, Birleşmiş Milletler'in Suriye görüşmelerine, Türkiye'nin karşı çıkmasına rağmen Kürtleri davet etmesi gerektiğinin de altını çizdi.

'NATO'NUN SUÇLAMALARI YÜZSÜZLÜK'

NATO'nun Avrupa'daki sığınmacı krizinden Rusya'yı sorumlu tutmasının yüzsüzlük olduğunu söyleyen Lavrov, "NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, geçtiğimiz günlerde tamamen yüzsüzce Rusya'yı, Avrupa'yı saran sığınmacı krizinin şiddetlenmesinin nedeni olmakla suçladı" dedi.

Başta ABD olmak üzere Batı ülkeleri için politika ve diplomasinin yerini yaptırımların aldığını belirten Rus bakan, "Washington'da, Suriye'de yaşananlardan dolayı Rusya'ya ek yaptırım uygulanması çağrıları yapılıyor. Bunlar, iki ülke liderleri arasındaki anlaşmaya uygun olarak Amerikalılarla birlikte ateşkes sürecini uyguladığımız, ateşkes ve insani yardım konularını görüşen iki hedef grubunun düzenli olarak Cenevre'de görüştüğü bir dönemde yapılıyor" diye konuştu.

Lavrov, "Washington'da, idarenin içindekiler değil ama etki sahibi politikacılar, Suriye için Rusya'yı cezalandırmayı talep ediyor" diye ekledi.


Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2016, 19:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER