Lavrov'dan Suriyeli Kürtlere 'siyasi sürece katılma ve tutarlı olma' çağrısı

Lavrov'dan Suriyeli Kürtlere 'siyasi sürece katılma ve tutarlı olma' çağrısı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ‘ABD’nin Suriye’nin doğusundaki petrol yataklarını kontrol etmek için bu bölgeyi koparmak ve orada Basra Körfezi’ndeki ülkelerin katılımıyla bir sözde devlet kurmak istediğini’ söyledi.

Lavrov, “ABD, Fırat’ın doğu kıyısında bir sözde devlet kurmak için her şeyi yapıyor ve Suriye’nin bu bölümünü koparma ve oradaki petrol yataklarını kontrol altına alma amacıyla orada Suriye Demokratik Güçleri (SDG), YPG ve diğer Kürt güçler eliyle bir yerel yönetim kurulması için Körfez ülkelerinden büyük yatırımlar talep ediyor” dedi.

‘KÜRTLER SİYASİ DİYALOGDA YER ALMALI’

Rus bakan,’ Şam yönetimi ile Kürtler arasında diyalog kurulması ve Kürtlerin bu diyalogda tutarlı olması gerektiğini’ söyledi.

Lavrov, Rusya’nın Suriye hükümetiyle birlikte, sığınmacıların dönmesi ve ülkenin normal yaşama yeniden geçmesi amacıyla ülkenin yeniden inşası için gerekli koşulları sağlamaya çalıştığını ve tüm tarafları buna davet ettiğini belirtti ve ABD’nin müttefiklerinin yeniden inşa çalışmalarına yatırım yapmalarını yasakladığını vurguladı.

Lavrov, Washington yönetiminin yeniden inşa çalışmalarına kesinlikle karşı çıktığını ve NATO, AB ve bölgedeki müttefiklerinin Suriye hükümetinin kontrol ettiği bölgelerdeki yeniden inşa projelerine yatırım yapmalarını yasakladığını kaydetti.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2019, 16:00

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER