KYB Sözcüsü: Kerkük Valisi Kürt biri olacak

16 Ekim 2017'ye kadar Kerkük kentinin idaresi ve savunması KYB'nin elindeydi

KYB Sözcüsü: Kerkük Valisi Kürt biri olacak

Irak'ta petrol zengini olan ve tartışmalı bölge olan Kerkük kentinin valisinin kimin olacağı üzerinde ciddi tartışmalar yaşanırken, Kürtler kaptırdığı valiliği tekrar almak istiyor. KYB Sözcüsü Sadi Ehmed Pire, Kerkük Valisi’nin Kürtlerden seçileceğini belirterek, KYB'den birinin Kerkük Valisi seçileceğini ve haklarının olduğunu söyledi.

Irak Ordusu ve Haşdi Şabi'nin geçen yıl Kerkük'e girmesinden sonra eski Irak Başbakanı Haydar el İbadi tarafından vekaleten valilik görevine atanan Rakan Cuburi'nin, 12 Mayıs'ta Irak'ta gerçekleşen genel seçimlerde parlamenter seçildiği için valilik görevini bir ay içinde bırakması gerekiyor.

Cuburi'nin görevi bırakacak olması nedeniyle Kerkük Valiliği seçimi bu ay içinde yapılacak. Eski Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'nin liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçlerinin kentten çıkmadan Kerkük'e dönmeyeceklerini açıklarken, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ise Kerkük Valiliği'ni tekrar almak için çalışmalar yapıyor.

16 Ekim 2017'ye kadar Kerkük kentinin idaresi ve savunması KYB'nin elindeydi. Valisi KYB'li olan Kerkük, KYB Peşmergeleri ve asayişi tarafından korunuyordu.

Sputnik'e konuşan KYB Sözcüsü Sadi Ehmed Pire, Kerkük Valisinin Kürtlerden seçileceğini belirterek, şöyle konuştu:

'ELİMİZDEN ALINAN VALİLİĞİ TEKRAR ALACAĞIZ'

"Kerkük'ün Irak Ordusuna ve Haşdi Şabi'ye verilmesinin üzerinden bir yıl geçti ancak tartışmalar iddialar hala bitmedi. Kerkük valiliği ile ilgili kararımız nettir. Kerkük valiliği bizim olacak. Partimizden biri Kerkük valisi olacak. Bu bizim hakkımızdır. Çünkü Kerkük'te biz oyların % 50'sini aldık. Kerkük'te 12 milletvekilli seçiliyor biz Kerkük'te 6 Milletvekili çıkardık. Kerkük'te birinci parti biziz. Kerkük kenti elimizden zorla alınmadan önce vali bizim partimizden biriydi. O dönemki valimiz Necmettin Kerim hukuksuz bir şekilde görevinden alınmıştı. Elimizden alınan valiliği tekrar alacağız."

Irak'ta petrol bölgesi olan ve dünya petrolünün % 7'sini karşılayan Kerkük, Irak Anayasası'na göre tartışmalı bölgeler arasında yer alıyor. Kürtler, Kerkük'ün bir Kürt kenti olduğunu savunurken, Türkmenler ve Araplar da Kerkük'ün kendilerinin olduğunu savunuyor.

REFERANDUMDAN SONRA, PEŞMERGE'NİN ELİNDEN ALINMIŞTI

2014 yılında IŞİD işgali sonrası Kürtlerin eline geçen Kerkük, IKBY'nin geçen sene bağımsızlık referanduma gitmesinin ardından Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçleri Kerkük kentini Peşmerge güçlerinin elinden almıştı. Kentin KYB'li Valisi Necmettin Kerim ise dönemin Irak Başbakanı Haydar Abadi tarafından görevden alıp yerine ise Arap asıllı Rakan Cuburi atanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 14:18

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER