'Kuzey Kore, Doğu Denizi'nde yeni füze denedi'

Kuzey Kore'nin Doğu Denizi'nde (Japon Denizi) yeni füze denemesi yaptığı belirtildi

'Kuzey Kore, Doğu Denizi'nde yeni füze denedi'

Kuzey Kore'nin Doğu Denizi'nde (Japon Denizi) yeni füze denemesi yaptığı belirtildi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore’nin doğusunda kıyı kesiminde yer alan Wonsan kenti yakınındaki bölgelerden iki füze ateşlediğini açıkladı.

Yonhap ajansı füzelerin türü ve uçuş menziline ilişkin bilgilerin henüz belirlenemediğini aktardı, bölgedeki gözlem ve incelemelerin sürdüğünü belirtti.

Kuzey Kore, en son 28 Kasım’da füze denemesi gerçekleştirmişti.

MÜZAKERELER AKSIYOR

Kuzey Kore ile ABD arasında, şubat ayından bu yana aksayarak da olsa devam eden nükleer silahsızlanmaya yönelik müzakereler, İsveç'te 5 Ekim'de yapılan çalışma düzeyindeki toplantılarda kesilmişti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, müzakereleri yeniden başlatmak üzere ABD yönetimine somut öneriler sunması için yıl sonuna kadar süre tanımış, aksi halde nükleer denemeleri ve kıtalar arası güdümlü füze denemelerini sürdürecekleri uyarısında bulunmuştu.

Kim, yıl başında yaptığı açıklamada ise ABD'yi kendilerini oyalamakla suçlamış ve dünyanın yakın gelecekte ülkesinin geliştirdiği yeni stratejik silahlara şahitlik edeceğini belirtmişti.

Diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore liderinin açıklamalarının ardından gazetecilere verdiği demeçte, Kim ile çok iyi ilişkileri olduğunu vurgulayarak, "Nükleer silahların yok edilmesini müzakere edeceğine dair bir anlaşma imzaladı. Ben onun sözünün eri olduğunu düşünüyorum. Bakalım göreceğiz" diye konuşmuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2020, 17:33

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER