Kolombiya'da 2 haftada 29 solcu lider öldürüldü

Kolombiya 23 Mart'ta FARC ile barış anlaşması imzalamayı planlarken, ülkede son 2 haftada 29 solcu politikacı öldürüldü

Kolombiya'da 2 haftada 29 solcu lider öldürüldü
Kolombiya'da son iki hafta içerisinde solcu politikacılara dönük saldırılarda 29 kişi öldürüldü. 

Suikastlerde yaşamlarını yitiren kişilerin köylü hareketlerinin ve direniş örgütlerinin liderleri olduğu bildiriliyor. 

soL Haber Portalı’nın haberine göre, Solcu parti Yurtseverler Birliği (UP) Başkanı Aida Avella, bu katliam dalgasının sola karşı yükseltilecek yeni bir imha hareketinin başlangıcı olduğundan korktuklarını belirtti. UP uzun yıllar boyunca paramiliter bir imha kampanyasıyla karşı karşıya kalmıştı. Bugüne dek partinin ülkedeki başkan adayı da dahil olmak üzere binlerce üyesi uyuşturucu satıcıları, sağcı paramiliter gruplar ve güvenlik güçlerince öldürüldü.

FARC'TAN UYARI
Ülkede onlarca yıl devam eden iç savaş, Kolombiya'da köklü bir paramiliter örgütlenme yarattı. 80'li yıllardan itibaren ülkedeki en büyük gerilla gücü FARC'a karşı ABD'nin de desteğiyle "gayrinizami harp" yoluna başvurmuş olan sağcı hükümetler, devasa bir çete oluşturdu. Uyuşturucu kaçakçılığıyla finanse edilen bu çeteler, FARC'ın etkin olduğu bölgelerde, sayısız köy yakma, adam kaçırma, ve faili meçhule imza atarken, sendikacılara karşı da ölümcül bir yıldırma operasyonu başlatmıştı.

Suikastler, 23 Mart'ta Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos ve FARC arasında 51 yılın ardından imzalanacak barış anlaşması öncesinde şiddetlendi. 

Öte yandan FARC, suikastlerin engellenmesi sağlanmazsa silahsızlanmayacağını duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2016, 22:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER