Kıbrıs’ta Kuzey ve Güney arasında ‘elektriklenme’

Önce aralarında ‘elektirklenme’ oldu, sonra Güney’i ‘elektrik çarptı’…

Kıbrıs’ta Kuzey ve Güney arasında ‘elektriklenme’

GÜNEY’İN ELEKTRİĞİ ARTIK KUZEY'DEN

Güney Kıbrıs'ta meydana gelen patlamadan sonra Kuzey Kıbrıs’tan, Güney Kıbrıs’a bu gece elektrik enerjisi verilmeye başladı.

Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a insani yardım amaçlı elektrik satılması konusunda, Güney Kıbrıs’tan yetkililerle bu sabah sözleşme imzalanmıştı.

Güney Kıbrıs’ta, Rum Milli Muhafız Ordusu'nun (RMMO) Zigi'deki Evangelos Florakis Deniz Üssü'nde tutulan barut dolu 98 konteyner 11 Temmuz Pazartesi günü patlamış, üs ve hemen yakınında bulunan ve Rum tarafının ana elektriğini sağlayan Vasiliko'daki elektrik santrali tahrip olmuştu. Santralin devre dışı kalmasıyla Güney Kıbrıs’ta büyük oranda elektrik açığı ortaya çıkmıştı.

Elektrik alış verişinin, ikili ilişkilerin olumlu yönde gelişmesine vesile olabilir diye yorumlar yapılıyordu.

HRİSTOFYAS'I ELEKTRİK ÇARPTI!

Rum Kesimi'nde, 3 yıl boyunca açık alanda tutulan patlayıcıların infilak etmesiyle ülkenin en büyük elektrik santralinin zarar görmesi, halkın Devlet Başkanı Hristofyas'a güvenini sarstı. Ülkedeki bir diğer tartışma da, KKTC'den alınan elektrik.

Rum askeri yetkililerin patlayıcıların infilak edebileceği yönünde 6 ay önce hükümete gönderdiği raporlar ortaya çıkmıştı. Patlama sonrasında donanma üssü savaş alanına dönmüştü.

Güney’de hükümet yanlısı Fileleftheros gazetesinin yaptırdığı ankete göre, halkın yüzde 71’i Hristofyas’a güvenmiyor. Ankete katılanların 3’te biriyse olaydan sorumlu tuttuğu Hristofyas’ın istifasını istiyor.

Ankete katılanların yüzde 39’u patlamanın ihmalden kaynaklandığını ve sorumluluğun doğrudan Hristofyas’a ait olduğunu düşünüyor. Yüzde 33 ise Hristofyas’ın derhal istifa etmesini istiyor.

Güney’de, salı günü binlerce Rum Hristofyas’ın istifasını isteyerek başkanlık sarayına yürümüş, kapıyı kırıp polisle çatışmıştı. Hristofyas, şimdiye kadar görülmemiş bu tepki üzerine özür dilemek zorunda kalmıştı.

"KEŞKE ALINMASAYDI DA..."

Ülkede baş gösteren elektrik krizi sonucu dün Kuzey’den enerji alınmaya başlanması da Hristofyas’a olan tepkiyi körükledi.

Dini lider Hrisostomos önderliğindeki muhalefet partileri Hristofyas’a yüklendi. Başpiskopos II. Hrisostomos, “Keşke işgal bölgelerinden elektrik alınmasaydı ve Türk elektriği Başpiskoposluğa hiç verilmeseydi” dedi.

Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru’ysa, KKTC’den elektrik almak zorunda kalmalarını 'sefalet' diye yorumladı, “Elektrik alınmasının sahte devlet tarafından istismar edileceğine kuşku yok” diye konuştu.

ZARAR 3 MİLYAR EURO

Patlamanın neden olduğu zararın 3 milyar Euro olduğu tahmin ediliyor. Avrupa Birliği üyesi Rumlar, Avrupa Destek Fonuna başvurarak zararın karşılanması konusunda yardım isteyecek.

Güney Yönetimi, 2009 yılında İran’dan Suriye’ye giden bir gemiyi durdurarak içindeki 98 konteyner dolusu patlayıcıya el koymuş ve bunları hiçbir önlem almaksızın yaklaşık 3 yıl açık alanda tutmuştu. Pazartesi günü infilak eden patlayıcılar, 1 buçuk kilometre uzaklıkta, ülkenin en büyük elektrik santralini tahrip etmişti. 13 kişi ölmüş onlarca kişi de yaralanmıştı.

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos, patlamayla ilgili değerlendirme yaparken, ''Başkan Dimitris Hristofyas ilk andan itibaren bütün sorumluluğu alabilir, halkın sonuçları kabul edebilmesi için, sorgu memuru atanmasına şahsen karışmayıp bunu ya Meclise ya Yüksek Mahkemeye veya Başsavcılığa bırakabilirdi'' dedi.

Kuzey'den elektrik alınmasından da üzüntü duyduğunu belirten 2. Hrisostomos, ''Yetişebilsem, 'işgal' bölgelerinden elektrik getirmemelerini ve Başpiskoposluğa hiç elektrik vermemelerini söylerdim'' ifadesini kullandı.

Rum Meclisi ve sosyalist EDEK partisi Başkanı Yannakis Omiru da dolaylı yoldan ve Yeşil Hat Tüzüğü'ne uygun olsa da Kuzey'den elektrik enerjisi almak zorunda olmasının, Rum yönetiminin sefilliği olduğunu söyledi.

Bunun özellikle hassas bir konu olduğunu söyleyen Omiru, KKTC'yi ''sahte devlet'' olarak niteleyerek, ''Sahte devlet tarafından istismar edileceğinden kuşku yoktur'' iddiasında bulundu.

AKEL partisi Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise Kuzey'den elektrik enerjisi alımının doğru bir hareket olduğunu ve bunun için uygulanan yöntem dolayısıyla Rum yönetiminin bu hareketinin hiçbir şekilde KKTC'nin tanınmasını gündeme getiremeyeceği görüşünü ifade etti.

Kuzey'den elektrik alımına gösterilen tepkilere de değinen Kiprianu, ''Bu ülkede artık fanatizm ve kin duygularıyla değil, mantıkla hareket etmek zorundayız'' dedi.

Avrupa Partisi (EURO.KO) Başkanı Didmitris Şilluris, elektrik alımı için KKTC ile yapılan anlaşmayı ''kabul edilemez'' olarak niteledi. Şilluris, Rum yönetiminin bu hareketinin, KKTC'yi ve Türk propagandasını siyasi açıdan güçlendirdiğini savunarak, ''Bu kabul edilemez yaklaşımlara hükümetin paniği yüzünden başvuruldu'' dedi.

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Milletvekili Yorgos Perdikis de KKTC'den elektrik enerjisi alımının, ''ciddi tehlikelere gebe olduğunu'' öne sürdü.

Rum Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Andonis Pashalidis, KKTC'den elektrik enerjisi satın alımı konusuna ne Rum yönetiminin ne de Elektrik İdaresinin (AİK) hiçbir şekilde karışmadığını söyledi.

Pashalidis, gazetecilerin, siyasi partilerin KKTC'den elektrik alımı konusunda Hristofyas hükümetine yönelik suçlamalarını hatırlatması üzerine meseleye ne hükümetin ne de AİK'in hiçbir şekilde karışmadığını, bu konuda Rum Ticaret ve Sanayi Odasının (KEVE) faaliyet gösterdiğini belirtti.

AJANSLAR

YORUM EKLE