Kerry: Dünya IŞİD'e karşı seyirci kalamaz

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, IŞİD'e karşı birlik oluşturmak için Ortadoğu turunda...

Kerry: Dünya IŞİD'e karşı seyirci kalamaz

Adını İslam Devleti olarak değiştiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı birlik oluşturmak için Orta Doğu turuna çıkan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry dünyanın IŞİD'in yaydığı kötülüğe seyirci kalamayacağını söyledi.

"Bu, Iraklıların kazanması gereken bir savaş" diyen Kerry, "Fakat aynı zamanda dünyanın geri kalanının da Iraklıların kazanmasına ihtiyaç duyduğu bir savaş" diye konuştu.

Kerry "Bu, ABD'nin ve dünyanın geri kalanının atılacak her adımda desteklemesi gereken bir savaş" dedi.

Daha önce Irak'ın yeni Başbakan'ı Haydar el Abadi ile görüşen Kerry, Irak hükümetini cesaret verici bulduğunu söylemişti.

Kerry, yeni Irak hükümetinin IŞİD'e karşı savaşın "motoru" olması gerektiğini söyledi.

ABD dışişleri bakanı Kerry, Irak ordusunun da IŞİD'e karşı küresel bir savaş planı çerçevesinde yeniden inşa edileceğini söyledi. Kerry, "Planın ayrıntılarını ABD Başkanı Barack Obama açıklayacak" dedi.

Kerry, Irak ordusunun 'sadece ABD'nin değil başka ülkelerin de yardımı ile, bir dizi farklı streteji doğrultusunda yeniden yapılandırılacağını ve eğitileceğini' söyledi.

IŞİD'İN TEHDİTLERİ

IŞİD Suriye'deki iç savaştan faydalanarak ülkenin kuzeyinde güçlenmiş ve ardından Irak'ta geniş bölgeleri hakimiyeti altına alıp 'hilafet' ilan ettiğini açıklamıştı.

ABD, IŞİD'e karşı daha kapsamlı destek verilmesi için Irak'ta kapsayıcı bir hükümetin ön koşul olduğunu söylüyordu.

Son bir ay içerisinde iki ABD'li gazeteciyi başlarını keserek öldüren IŞİD, ABD'nin hava operasyonlarının devam etmesi halinde Batı ülkelerinin hükümetlerini, Batılı rehineleri öldürmeye devam etmekle tehdit etmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Bağdat'taki temaslarının ardından Suudi Arabistan'a geçecek ve aralarında Türkiye'nin de olduğu bölge ülkelerinin temsilcileriyle görüşecek.

Haberin tamamı için tıklayınız...

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2014, 15:44

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER