KDP’den KCK’ya: Kürtler için sorun çıkartmaktan başka ne yaptınız?

"Sizin bu yanlış siyasetiniz yüzünden bölgedeki halkın da huzuru kalmadı ve göç yollarına düştüler"

KDP’den KCK’ya: Kürtler için sorun çıkartmaktan başka ne yaptınız?

KCK, TSK ile ortak hareket eden ve Musul’a asker gönderen Ankara’ya arka çıkan Erbil yönetimini eleştirtirdi. KCK’nın eleştirilerine cevaben, KDP’den sert bir açıklama geldi. KDP’nin açıklamasında, “KDP, sizin yanlış siyasetinizin bedelini ödüyor, daha ne yapsın? Kürdistan Demokrat Partisi, birçok sebepten dolayı Kürdistan halkı ve toprağı için bedelle sonuçlanan zulmünüzü bile milletten saklamıştır” denildi.


“Türkler bölge sınırı ve diğer bazı yerlere girdiyse de sizin yanlış siyasetiniz yüzündendir” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Kürt kurtuluş hareketi ve Kürdistan halkının önünde sizler sorunların kaynağı oldunuz. Ne siz ne de başkası, ne istediğinizi, neyin peşinde olup kim tarafından öne sürüldüğünüzü bilmiyor. Kürt milletine sorun ve engel çıkarmaktan başka ne yaptınız?”

KCK’nın Irak Kürdistanı’nın 500 köyünün harap olmasına sebep olduğu iddia edilen açıklamada, Erbil hükümetinin bu köyleri inşa etmesine izin verilmediği belirtildi.

KCK’ya “düşmanca” bir dil kullanma suçlaması yöneltilen açıklamada, “Başka işiniz yokmuş gibi kendinizi KDP kaşıtlığı ve ortalığı karıştırmaya adamışsınız” ifadeleri yer aldı. Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

“Neden gidip sorunlarınızı Türkiye’yle çözmüyorsunuz? Madem Türkiye’ye karşı gelemiyorsunuz, neden Kürdistan Bölgesi için sorunlara sebep oluyorsunuz?

"Kürdistan halkının, sizin Kürdistan Bölgesi’ne neler yaptığınızı bilmesi ve zulmünüzün ufak bir bölümünden haberdar olması için harabeye dönmesine sebep olduğunuz 500 köy ismini sayabiliriz. Oralarda hayat adına birşey kalmadı ve insanlar göç etti. Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin bu köyleri yeniden inşa edip hizmet götürmesine de izin vermediniz.

Kürtler’in hayatını karıştırmak sizin mesleğiniz olmuş. Bu sebeple de Kuzey Kürdistan’ın birçok köyünde hayat bırakmamakla meşgulsünüz. Sizin bu yanlış siyasetiniz yüzünden de o bölgedeki halkın da huzuru kalmadı ve göç yollarına düştüler.

Kürdistan halkının sizi tanımasının vakti gelmiştir. Mukayese etsinler, siz mi Kürdistan halkının yaşamını alt üst ettiniz yoksa Kürdistan Demokrat Partisi mi?”

KCK: TÜRKİYE, KDP'Yİ BİZE KARŞI KULLANMAK İSTİYOR

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı yaptığı açıklamada “Irak’a asker göndermesi söylenildiği gibi bazı güçleri eğitmek amaçlı değildir. Böyle söylenerek gerçek amaç gizlenmeye çalışılmaktadır. KDP de söylem ve tutumlarıyla Türk devletinin esas amacını örtmesine yardımcı olmaktadır” ifadelerini kullanmıştı. Açıklama şöyleydi:

“Kürt sorununda çözüm politikası olmayan Türk devletinin gerillayı tasfiye etmek için her türlü yol ve yönteme başvuracağı açıktır. Bu yollardan biri olarak geçmişte olduğu gibi KDP’yi kullanmak istemektedir. Son zamanlarda bu yönlü bir yoğunlaşma, hesap ve plan içinde olduğu görülmektedir.

KDP ile Kürt Özgürlük Hareketi’ni karşı karşıya getirmek için her türlü fırsatı ve imkanı kullanmaya çalışmaktadır. Güney Kürdistan’a asker göndererek, KDP’yi Şii-Sünni çekişmesi içine çekerek kendi politikasının parçası haline getirip, PKK ile karşı karşıya getirmek ve daha sonra da ortak askeri operasyonlar gerçekleştirmeyi planlamaktadır.

KDP’nin politikaları ve söylemleri Türk devletini bu konuda heveslendirmiş ve cesaretlendirmiş bulunmaktadır.

AKP’nin savaş politikaları, Kürt Özgürlük Hareketi’ne saldırıları, Tayyip Erdoğan’ın ‘Irak bize yönelik terör saldırılarına karşı tedbir almazsa biz alırız’ söylemleri, Güney Kürdistan’a asker göndermeleri, KDP istihbaratıyla birlikte Güney Kürdistan’da ortak çalışmaları artırmaları, Mesut Barzani’nin Ankara’ya gidişinden sonra özyönetim alanlarına daha şiddetli saldırılması ve hava saldırılarının arttırılması, KDP-Türkiye ilişkilerinin Kürtler için hayırlı sonuçlar ortaya çıkarmadığını ve çıkarmayacağını göstermektedir.” (Rudaw)
Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2015, 16:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüsnü
Hüsnü - 2 yıl Önce

Kdp satılmış Kürtlerdir hep Kürtler zarar görmüş ondan

adem
adem - 2 yıl Önce

utanmaz satılmış haysiyetsiz adam.kck senin gibi kendini satmadı dünya malına tapmadı kürde şeref namus sahibi olmayı öğretti öğretmeyede devam ediyor.baban sağ olsaydı kafana sıkardı hayırsız kürt haini evlat diye.taptığınız dolarlarda boğulacaksınız satılmış iblisler

Ihanet
Ihanet - 2 yıl Önce

Barzani ailesi Kürtler için ihaneti temsil eder bunun babası da böyle

xerzan
xerzan - 2 yıl Önce

pkk olmasaydi işid şimdi karını cariye yapmıştı

DİLMEZİN
DİLMEZİN - 2 yıl Önce

WE Jİ BO NETEWA KURD Çİ KİRÎSE PKK JÎ TİŞT KİRÎYE
HEGER EM DİWXAZİN BİBİN DEVLET
DİVÊ BERYAHER TİŞTÎ EM HEBÛNA HEW KEDA HEW QEBÛL BİKİN YAN EMCAMÊ EWÊ XEM Û XİYAL Bİ DEVÊ DİJMİN XEBARDAN Jİ BO AZAYÎ Û DOZA NETEWA XETERÎ HERÎ MEZİNİ Jİ BO MİLLETÊ WXU EM MECBÛRİN Bİ RUHEKÎ NİŞTİMAN PERWER KURD PERWER TİFAQA NETEWÎ PÊK BÎNİN YAN Bİ VAN NAKOKÎYÊN ERZAN EMÊ DİLÊ NEYARA Bİ WXU ŞA BİKİN MA GELO EW YEK RASTİ ??????
SİLAV Û RÊZ

Tori
Tori - 2 yıl Önce

KCK sorun çıkardı. Peki sen ve seninle müştereken güney
kürdistanda faaliyet gösteren ve aynı haklara sahip diğer partilerle neden sorununuz vardır?

amedekar
amedekar @Tori - 2 yıl Önce

kürtlerle problemi olduğu için mi iktidar ve kürtler hep barzaniyi seçiyor??? neden acaba

Devran
Devran - 2 yıl Önce

Seni aşağılık sen işbirlikçi satılık birisin senin şengal halkını işide teslim edip korkakça kaçıp gitmen aslında kimlerle işbirliği yaptığının açık kanıtıdır kck siz dahil bütün insanlığın onurunu namusunu kurtarmıştır sen insanlıktan ne anlarsın satılık şimdide bırakıp kaçtığın yerleri tekrar kurtarmak için onlarca peşmerge şehit düşüyor şeytan

Yılmaz yıldız
Yılmaz yıldız - 2 yıl Önce

sayın barzani bizim devlet bahçelşiyi geçmiş aferim ona boynuz kulağı geçermiş..bahçelinin aşiretide yok öyle milyonlarca petrol geliri de yok..ingilterede barzani ailesinin sokağı var..bumu şimdi kürt bahçeli ne kadar türk halkını seviyorsa barzanide o kadar kürt halkını seviyor..bence bunlar emperyal uyducular halklarını sevemiyorlar dostlukları tiacaridir bütün bakış açıları ekonomiktir...arkalarındaki güçlerere bakınca anlaşılır...albirini vur ötekine..kürtlerin bir lideri var onuda bütün parçalardaki kürtler ve dünya biliyor..güneşi balçıkla sıvayamazsınız ki