KCK: Batı Kürdistan'a askeri destek sunabiliriz

KCK saldırıların devamı halinde destek sunulmak zorunda kalınacağını açıkladı...

KCK: Batı Kürdistan'a askeri destek sunabiliriz

Halep’in Eşrefiye semtinde Suriye muhalefetine bağlı bir grubun Kürtlere saldırmasının ardından KCK Yürütme Konseyi başkanlığı açıklama yayınladı. Kurban Bayramının ilk üç gününde düzenlenen saldırılarda 25 kişinin hayatını kaybettiği ve 30’dan fazla Kürt'ün yaralandığının ifade edildiği açıklamada saldırılar şiddetle kınanırken, yaşamını yitirenlere başsağlığı dilendi.

 

'SALDIRIYI YAPANLAR SURİYE DEVRİM GÜÇLERİNE HİZMET ETMİYOR'

“Herkes bilmeli ki, Kürt halkı sadece Batı Kürdistan halkından oluşmamaktadır. Batı Kürdistan halkının arkasında tüm Kürt halkı vardır ve Kürt halkı kendini savunabilecek, saldırganlara cevap verebilecek güçtedir” denilen açıklamada, "Suriye’de değişim, özgürlük ve demokrasi değerleri için savaştığını söyleyen güçlerin, tıpkı diktatör bir rejim gibi Halep’in Eşrefiye Mahallesi’nde sivil-demokratik bir kitle yürüyüşünü tarayarak katliam yapmasının herkesi düşündürecek bir pratik olduğu" belirtildi.

 

Açıklamada, muhalefet güçleri adına hareket ettiğini ilan eden grupların, Suriye halkına ve Suriye devrim güçlerine hizmet etmediği, aksine bütünlüğü parçaladığı kaydedildi.

 

SURİYE MUHALEFET GÜÇLERİ DUYARLI OLMAYA ÇAĞIRILDI

Saldırıların devam etmesi halinde Suriye Kürdistan'ındaki (Batı Kürdistan) halka sahip çıkmak ve askeri destek sunmak zorunda kalınacağı belirtildi.

 

Açıklamada, Suriye muhalefet güçleri duyarlı olmaya, Türkiye'nin egemenlikçi politikalarına ve oyunlarına gelmemeye davet edilirken, "Kürt halkının iradesini ve haklı taleplerini kabul etmeye çağırıyoruz," denildi.

 

Uluslararası güçler ve kamuoyu da Kürt halkına karşı geliştirilen provokasyonlara karşı duyarlı olmaya davet edildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2012, 01:30
YORUM EKLE