Katar: Tehdit edilemeyecek kadar zenginiz

Katar Maliye Bakanı yaptırımlarla ilgili Times'a konuştu

Katar: Tehdit edilemeyecek kadar zenginiz

İngilter merkezli yayın yapan Times gazetesine konuşan Katar Maliye Bakanı Ali Şerif el-Emadi, ülkesinin tehdit edilemeyecek kadar zengin olduğunu söyledi.

El-Emadi, on yıllardır süren doğalgaz ihracatı sonucu güçlü mali rezervlere sahip olduklarını belirterek "Gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 250'sine denk gelen ulusal varlık fonlarına sahibiz. Katar Merkez Bankası rezervlerimiz var. Maliye Bakanlığı'nın stratejik rezervleri var" dedi.

Katar ekonomisini, Doha'ya ambargo uygulayan ülkelerin ekonomileriyle karşılaştıran El-Emadi, ekonomik temellerinin bu ülkelerden çok daha güçlü olduğunu belirtti. El-Emadi bu ülkelerin cidi ekonomik sorunları olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Bahreyn ve Mısır'ın kredi notu çöp seviyesinde. Suudi Arabistan'a bakarsanız mali durumlarıyla ilgili gerçek sorunlar yaşadıklarını görürsünüz. Bölgede en hızlı büyüyen ülkeyiz. Bize en yakın Körfez İşbirliği Örgütü üyesi ülkeden (Birleşik Arap Emirlikleri) yüzde 40 daha hızlı büyüyoruz".

Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri geçtiğimiz ay, terörizme destekle suçladıkları Katar'a ambargo uygulamaya başlatmıştı.

Bu ülkeler iki hafta önce ise 13 maddelik bir talepler listesi yayımlamış, ambargonun kaldırılması için bu taleplerin kabulünü şart koşmuştu. Talepler arasında Katar'daki Türk askeri üssünün kapatılması, medya kuruluşu El Cezire'nin yayınını durdurması, İran'la ilişkilerin zayıflatılması ve Yemen'deki isyancı Husilere desteğin sonlandırılması da bulunuyordu.

Doha, bu talepleri gerçekçi ve uygulanabilir olmadıkları gerekçesiyle reddederken sorunun çözümü için uygun şartlarda diyaloğa girmeye hazır olduğunu belirtmişti.

Yaşananlar, Körfez'de son yılların en büyük krizi olarak değerlendiriliyor.(Kaynak: BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2017, 18:55

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER