Katar Dışişleri Bakanı: Katar 13 maddelik talep listesini reddedecek

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Roma’da açıklamalarda bulundu

Katar Dışişleri Bakanı: Katar 13 maddelik talep listesini reddedecek

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el  Sani, 4 Arap ülkesinin körfezdeki krizin sona ermesi için şart koştuğu 13  maddelik talep listesini reddedeceklerini açıkladı.

Doha yönetiminin krizin çözümü için masaya oturmaya hazır olduğunu söyleyen Sani, “Liste reddedilecek, kabul edilemez. Biz diyalogun sürmesini istiyoruz ancak adil şartlar altında” dedi.

Milliyet’in haberine göre, Bakan Sani, ayrıca ülkedeki Türk askeri üssünü kapatmayacaklarını, üssün varlığının iki bağımsız ülke arasındaki savunma anlaşmasının bir parçası olduğunu söyledi.

Bakan, listedeki isteklerden olan, Al Jazeera kanalını kapatmayacaklarını da söyledi.

Sani, "Krizde arabuluculuğa soyunan ABD'nin de desteklediği Kuveyt ile yapıcı bir diyaloga sahip olmak istiyoruz. Katar, sorumluluk bilinciyle hareket ediyor ve yapıcı rol oynamak istiyor. Çatışmalar, müzakere yoluyla sonlandırılır.  Bu suçlamalara ilişkin kanıtları görmeliyiz. Ondan sonra bir masanın etrafına talepleri değerlendirmek üzere toplanırız. Katar, talepleri tartışmaya hazır ancak egemenliğine saygı duyulmalı" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın aralarında yer aldığı 13 ülke “terörü desteklediği” gerekçesiyle Katar’la diplomatik ilişkileri kesme kararı almıştı. Körfez’deki dört Arap ülkesi, bölgedeki krizin çözümü için Katar’ın önüne bir talep listesi koymuştu.

Listede yer alan talepler şöyleydi:

 – Al-Jazeraa haber kanalı kapatılacak.

– Türkiye’nin Katar’daki askeri üssü kapatılacak ve Türkiye’yle askeri ortaklık sonlandırılacak. –          Katar, radikal grupları desteklemeyecek.

– İran ile ilişkiler azaltılacak.

– Katar, tazminat ödeyecek.

– Katar ülkelerin ‘terörizm’ iddiasıyla iadesini istediği kişileri teslim edecek.

– Katar Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır vatandaşı olanları kendi vatandaşlığına kabul etmeyecek, kendi topraklarında bulunan bu dört ülkenin vatandaşlarını ise sınırdışı edecek.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER