Karadeniz'de düşen Rus uçağına ait büyük parçalar bulundu

Düşen uçakta bulunan 92 kişi hayatını kaybetti

Karadeniz'de düşen Rus uçağına ait büyük parçalar bulundu

Suriye'nin Lazkiye kentine gitmek üzere Rusya'nın Soçi şehrinden havalanan ve içerisindeki 92 kişiyle birlikte Karadeniz'e düşen Tu-154 tipi Rus askeri uçağına ait büyük parçaların bulunduğu belirtildi.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, arama çalışmalarına katılan dalgıçların Tu-154 uçağına ait büyük parçaları buldukları, bazı parçaların kıyıya çıkarıldığı belirtildi.

Daha önce dalgıçların uçağın gövdesini buldukları belirtilmişti.

Açıklamaya göre, uçak enkazları kıyıdan 1.6 kilometre uzaklıkta ve 27 metre derinlikte yer alıyor. Bakanlığın açıklamasının yanı sıra RİA Novosti'ye bilgi veren bir arama çalışanı, Karadeniz'de uçağın enkazına ait 4 parçanın bulunduğunu söyledi. Kaynak bu parçalardan birinin 4 metre uzunluğunda olduğunu kaydetti.

Kaynak ayrıca Karadeniz'deki arama çalışmalarında cesedini buldukları pek çok kişinin üzerlerinde can yeleklerinin olduğunu aktardı. Kaynak, bunun, düştüğü anda uçaktaki kişilerin tahliyeye hazırlandığı anlamına geldiğini söyledi. Kaynağa göre, şu ana kadar uçaktaki 11 kişinin cesedine ulaşılabildi.

Fakat Rusya Savunma Bakanlığı'ndan daha sonra yapılan bir açıklamada, uçaktaki bazı kişilerin cesetlerinin üzerlerinde can yelekleri tespit edildiği şeklindeki haberlerin 'kesinlikle doğru olmadığını' belirtildi.

Aralarında ünlü Kızıl Ordu Korosu'nun 64 üyesinin de bulunduğu 92 kişi taşıyan Tu-154 tipi askeri uçak yakıt ikmali için indiği Soçi'den havalandıktan 2 dakika sonra radardan kaybolmuştu. Karadeniz'e düşen uçaktakilerden kurtulan olmamıştı. Kızıl Ordu Korosu, Lazkiye yakınlarındaki Rus hava üssü Hmeymim'deki askerlere yılbaşı konseri vermeye gidiyordu. ​Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin uzak kazası nedeniyle bugünü ulusal yas ilan etmişti. (Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2016, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER