Kanada, Ezidilere kapılarını açtı

Kanada, soykırım tehdidi altında olduğunu daha önce ilan ettiği Ezidiler için kapılarını açtı

Kanada, Ezidilere kapılarını açtı

Kanada Federal Parlamentosu, çoğunluğu Irak'ta bulunan Ezidilerin Kanada’ya getirilmesi için 4 aylık plan içeren tasarıyı oy birliğiyle kabul etti.

Kanada’nın 120 günlük program kapsamında ülkeye kabul edeceği Ezidiler için bir sayı sınırlaması yok.

Ana muhalefet Muhafazakar Parti milletvekillerince verilen ve Irak'taki Ezidilerin Kanada'ya getirilmesini öngören tasarı, Kanada Federal Parlamentosu'nda oylandı.

Dışişleri Bakanı Stephane Dion'un daha önce Yezidilerin maruz kaldığı olumsuz koşulları 'soykırım' olarak nitelemesinin ardından tasarı, parlamentodaki tüm partilerin 'evet' oyu vermesiyle kabul edildi.

Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı John McCallum, tasarının kabulünün ardından yaptığı yazılı açıklamada, Kanada'nın, ihtiyacı olanlara koruma sağlayan uzun ve gurur verici bir geleneğe sahip olduğunu bildirdi.

Parlamentoda tüm partilerin oyu ile benimsenen kararın, Kanada halkının da aynı duyguları taşıdığının bir göstergesi olduğunu ifade eden McCallum, "Zulme maruz kalmış ve çok acılar çekmiş Ezidilere tüm partilerin oy birliği ile kucak açmasından mutluyum. Kanada Hükümeti, risk altındaki Ezidileri ülkeye getirmeye kararlıdır. Bu kararla 120 gün içinde Ezidi topluluğunu ülkeye getirmek amaçlanmaktadır" ifadelerini kullandı.

SAYI SINIRLAMASI YOK

Bakan McCallum, parlamento binasından ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada ise 120 günlük program kapsamında getirmeyi planladıkları Ezidiler için bir sayı sınırlaması olmadığını söyledi.

Ezidilerin büyük çoğunluğunun Irak'ta IŞİD tehdidi altında yaşamlarını sürdürmeye çalıştığını, bir bölümünün ise Türkiye ve Yunanistan'a sığındığını hatırlatan McCallum, "Ezidileri, bulundukları her bölgenin artı ve eksilerini hesap ederek Kanada'ya getirmeye başlayacağız." dedi.

McCallum, Ezidilerin ülkeye getirilmeye başlanacağı tarih konusunda bilgi vermedi.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2016, 17:59

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER